نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

فعالیت ضد سرطانی اسانس های گیاهی

فعالیت ضد سرطانی اسانس های گیاهی

سرطان یک بیماری رو به رشد در سراسر جهان است و بعد از بیماری قلبی دومین عامل مرگ و میر استترکیبات اسانسی گیاهان شامل مونوترپن ها، سسکویی ترپن ها و فنولیک ها از جمله ترکیبات مهم گیاهان معطر هستند. که تاثیرات قابل توجهی بر پیشگیری و درمان سرطان دارند.

برخی آنزیم ها وافزایش سم زدایی، تعدیل مقاومت چند دارویی و مکانیسم هم افزایی ترکیبات فرار، مسئول خواص پیشگیری کننده شیمیایی سرطان یک بیماری رو به رشد در سراسر جهان است و بعد از بیماری قلبی دومین عامل مرگ و میر است. بر اساس گزارش اخیر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، ۱۲ ملیون مورد جدید سرطان در سراسر جهان در سال رخ می دهد که شامل گروهی از سرطان ها نظیر سرطان کبد، ریه، معده، روده بزرگ، سینه و … است. به نظر می رسد منطقی ترین راه برای تاثیر گذاری بر روند سرطان زایی تداخل در مراحل شروع، رشد ،پیشرفت و مسیرهای سیگنالینگ آن است.تحقیقات زیادی در سال های اخیر بر روی مکانیسم های ضد سرطانی اسانس های گیاهی انجام شده است و این موضوع را ثابت کرده اند که اسانس های گیاهی (اسنشال اویل ها) کاربردهای درمانی بالقوه ای در پیشگیری از سرطان دارند.ترکیبات اسانسی گیاهان شامل مونوترپن ها، سسکویی ترپن ها و فنولیک ها از جمله ترکیبات مهم گیاهان معطر هستند. که تاثیرات قابل توجهی بر پیشگیری و درمان سرطان دارند. مکانیسم های مختلفی مانند آنتی اکسیدانی، ضد جهش زایی و ضد تکثیر، افزایش عملکرد و نظارت سیستم ایمنی، القای آنها هستند. در این جا سعی شده خلاصه ای از این تاثیرات را بر اساس مقالات علمی بیان کنیم.

اسانس های طبیعی آنتی اکسیدان های بسیار خوبی هستند
فعالیت آنتی اکسیدانی یکی از موضوعاتی است که در تحقیقات اسانس بسیارمورد مطالعه قرار گرفته است، زیرا اکسیداسیون به مواد بیولوژیکی مختلف آسیب می رساند و متعاقبا باعث ایجاد بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان می شود. همچنین بیماری های کبدی، آلزایمر، آرتروز، بیماری های التهابی، دیابت،پارکینسون، آترواسکلروز از جمله بیماری های دیگری هستند که با فعالیت های آنتی اکسیدانی بهبود می یابند. اخیرا،ً بسیاری از محققان فعالیت آنتی اکسیدانی اسانس های مختلف را به منظور جستجوی آنتی اکسیدان های طبیعی ایمن بررسی کرده اند و در نتیجه، مطالعات مختلف نشان داده اند که اسانهای طبیعی منابع طبیعی ایده آل آنتی اکسیدان ها هستند.در یک مطالعه اسانس طبیعی آویشن، بالاترین اثر آنتی اکسیدانی را در مقابل اسانس های دیگر نشان داد و بعد از آن میخک، برگ دارچین، ریحان، اکالیپتوس و بابونه قرارگرفتند.

اسانس های طبیعی مانع جهش زایی سلول ها می شوند.

فعالیت ضد جهش زایی اسانس های طبیعی به چندین مکانیسم وابسته است از جمله، مهار نفوذ جهش زاها به داخل سلول ها، غیرفعال شدن جهش زاها با مهار مستقیم آن ها، جذب آنتی اکسیدانی رادیکال های تولید شده توسط جهش زاها، فعال کردن آنزیم های آنتی اکسیدانی سلولی، مهار تولید جهش زا ها توسط P450 و فعال سازی سم زدایی آنزیمی جهش زاها توسط ترکیبات اسانس.ترکیبات اسانسی مانند ترپینئول، ۱ و۸ سینئول، لیمونن، کافور، سیترونلال و سیترال از مهمترین ترکیبات ضد جهش زایی اسانس ها هستند.

اسانس های طبیعی از تکثیر سلول های سرطانی جلوگیری می کنند

اسطخودوس، مریم گلی و میخک و آویشن و لیمو از جمله اسانس هایی هستند که با داشتن ترکیباتی نظیر آلفا پینن، بتا ترپن و آلفا ترپینئول سبب مهار رشد سلول های سرطانی می شوند. این ترکیبات با مکانیسم های مختلفی سبب القای مرگ درون سلولی (آپوپتوز) در سلول های سرطانی می شوند. اسانس هایی نظیر سیاهدانه با فعالیت هم زمان، افزایش سلول های ایمنی کشنده سلول های سرطانی (NK cell) و آپوتوز سلول های سرطانی، بسیار موثر عمل می کنند. این فعالیت مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است و سبب شده یکی از اهداف درمانی مورد توجه در درمان سرطان و تحقیق بیشتر قرار گیرد.

اسانس های طبیعی سیستم ایمنی را تقویت می کنند
مکانیسم هایی که به بهبود سیستم ایمنی کمک می کنند زمانی مؤثر هستند که عوامل خاصی مانند کاهش استرس، حمایت از باکتری های خوب روده و بهبودکیفیت خون و لنف در نظر گرفته شوند. یک استراتژی عمدتا موفق، استفاده از رایحه درمانی است. آروماتراپی به روش های مختلفی مانندکنترل هورمون های ترشح شده توسط غدد فوق کلیوی و در نتیجه کاهش استرس، تحریک پاسخ ایمنی با حمایت از لنف برای حذف سموم، و باتحریک تولید سلول های تقویت کننده ایمنی و از بین بردن مواد مضر نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بازی می کند.

اسانس های طبیعی سم زدایی را افزایش می دهند
بسیاری از مواد و ترکیبات سمی موجود در موادغذایی تولیدی، مواد آرایشی- بهداشتی، رنگ ها و اسانس های شیمیایی و مواد سمی موجود در هوای تنفسی از جمله از عوامل ایجاد کننده سرطان ها هستند. ترکیبات موجود در اسانس های طبیعی از روش های مختلفی و با فعال کردن موادی نظیر P450 ، فعالیت سرطان زایی این مواد سمی را مهار می کنند.

اسانس های طبیعی مقاومت دارویی سلول های سرطانی به درمان را کاهش می دهند

موفقیت شیمی درمانی اغلب با ایجاد مقاومت دارویی، کاهش می یابد. این امر موجب کاهش ورود داروها به سلول های سرطانی و در نتیجه عدم موفقیت در درمان می گردد. مطالعات نشان می دهد برخی اسانس ها نظیر اسطخودوس و سیاهدانه این مقاومت دارویی را کاهش داده و اثر بخشی داروهای شیمی درمانی را افزایش می دهند. البته استفاده هم زمان از اسانس ها و داروهای شیمی درمانی نیاز به بررسی های بیشتری دارد زیرا در برخی موارد ممکن است ، اسانس ها، ترکیبات دارویی شیمی درمانی را سم تلقی کنند و سبب تخریب آن ها شوند.

نتیجه گیری
اسانس ها با فعالیت هم زمان بر روی چندین مکانیسم، گزینه های بسیار خوبی برای درمان های مکمل سرطان هستند. به نظر می رسد اثر هم افزایی ترکیبات مختلف موجود در یک اسانس نقش مهمی در درگیری چندین مکانیسم ضد سرطانی ایجاد کند. تا تبدیل شدن اسانس های گیاهی به داروهای ضد سرطانی هنوز نیازمند تحقیقات بیشتری هستیم.
نویسنده: فاطمه السادات حسینی

منبع: مقاله Anticancer activity of essential oils: a review

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

ساخت دئودورانت طبیعی

تقریبا بیشتر افراد برای جلوگیری از بوی بد عرق از دئودورانت ها استفاده می کنند. دئودورانت های شیمیایی حاوی مواد سمی نظیر پارابن ها، فتالات ها، تریکلوزان و آلومنیوم هستند که طبق تحقیقات انجام شده با بیماری هایی نظیر سرطان ها، ناباروری و آلزایمر در ارتباطند و از آن جا که در ناحیه زیر بغل که محل غدد لنفاوی است زده می شوند، می توانند به راحتی در کل بدن پخش شوند راه حل جایگزین استفاده از دئودورانت طبیعی است که نه تنها حاوی هیچ ماده شیمیایی و خطرناکی نیست، بلکه خاصیت ضد سرطانی و سم زدایی نیز دارد. شما می توانید این دئودورانت را در چند دقیقه در خانه درست کنید و از آنجا که در ساخت این دئورانت از اسانس های طبیعی استفاده می شود، برای مدت یک ماه نیاز به هیچ ماده نگهدانده شیمیایی ندارید و می توانید رایحه مخصوص خودتان را استفاده کنید.

ترکیبات

-۲ قاشق غذاخوری  نشاسته ذرت

-۱ قاشق چایخوری  جوش شیرین

-۱ قاشق چایخوری  سرکه

-۱ قاشق غذاخوری  گلاب

-۱ قاشق غذاخوری  روغن جوجوبا

-۱ قاشق غذاخوری  کرم آبرسان

-۴ قطره   اسنشال اویل درخت چای

-۶ قطره   اسنشال اویل دلخواه

طرز تهیه

تمام مواد را با همدیگر خوب ترکیب کنید و در ظرف های مخصوص دئودورانت قدیمی خود بریزید

نکته

۱- غلظت این دئودورانت در حد دئودورانت های شیمیایی و شبیه دوغ می باشد

۲- اسنشال اویل پیشنهادی ما به شما، علف لیمو، اسطخودوس هندی، گریپ فروت و مرکبات است

نوشته شده در ۴ دیدگاه

۳۶ماده طبیعی پرکاربرد و بسیار موثر در تولید محصولات کازمتیک

۳۶ماده طبیعی پرکاربرد و بسیار موثر در تولید محصولات کازمتیک

ما به عنوان جزئی از جهان طبیعت، با مواد طبیعی سازگارتریم و استفاده از مواد طبیعی موثر و با کیفیت می تواند پوست ما را شاداب و بی عیب کند

روغن آووکادو، بابونه و چای سبز چه مشترکاتی دارند؟

همه آنها خوراکی هستند، بله، اما همه آنها مواد طبیعی مراقبت از پوست نیز هستند.اول، مهم است که بدانیم “طبیعی” تقریباً می تواند به معنای هر چیزی باشد.همچنین برخی از مواد بسیار سمی و خطرناک وجود دارد که به طور طبیعی در طبیعت وجود دارد، و این یعنی که همه مواد طبیعی غیر سمی نیستند.

چرا مراقبت از پوست به صورت طبیعی واقعا مهم است؟

همه ما تا حدودی از محصولات مراقبت از پوست استفاده می کنیم، صابون، مرطوب کننده، پاک کننده و …پوست ما مقداری از آنچه که روی آن اعمال می شود را جذب می کند.که این شامل تعداد بی شماری از مواد شیمیایی مصنوعی و مضر موجود در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست است که فروخته می شود.FDA و شرکت های آرایشی و بهداشتی می گویند نگران نباشید: این فقط مقادیر کمی است. با این حال، هیچ کس در واقع نمی داند که اثرات دراز مدت استفاده از آنها چیست.از طرفی با توجه به اینکه یک زن به طور متوسط ​​از ۱۶۳ ماده شیمیایی موجود در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست در طول یک روز استفاده می کند ما باید در مورد اثرات تجمعی قرار گرفتن در معرض یک میزان زیاد از مواد شیمیایی (هر چند کوچک) به طور منظم حساس باشیم.

چگونه بهترین مواد طبیعی مراقبت از پوست را پیدا کنیم

برای پاسخ به این موضوع، من فهرستی از متداول‌ترین ترکیبات طبیعی مراقبت از پوست را که در طیف وسیعی از محصولات استفاده می شود بررسی کردم که نتایج آن را با شما به اشتراک می گذارم.البته همه ما با هم فرق داریم. یک ماده ممکن است برای پوست یک فرد عالی باشد و برای پوست دیگری خوب نباشد.ممکن است کمی آزمون و خطا نیاز باشد، اما حداقل می‌دانید که هر یک از موارد موجود در لیست زیر، مکملی سالم برای هر محصول مراقبت از پوستی است که خریداری می‌کنید.ابتدا اجازه دهید برخی از اصطلاحات رایج را که معمولاً استفاده می شود، بررسی کنیم.

آنتی اکسیدان ها: مولکول هایی هستند که اکسیداسیون مولکول های دیگر را مهار یا متوقف می کنند. آنها به طور طبیعی در گیاهان، حیوانات و غذاهای گیاهی مانند سبزیجات، چای و شکلات وجود دارند. بدن ما همچنین به طور طبیعی سیستم پیچیده ای از آنتی اکسیدان ها را برای مبارزه با اکسیداسیون یا واکنش های شیمیایی که رادیکال های آزاد ایجاد می کنند تولید می کند.

مرطوب کننده ها: مواد روان کننده مومی شکل هستند که حاوی مخلوطی از ترکیبات هستند که برای نرم کردن، صاف کردن و آبرسانی پوست استفاده می شوند. آنها همچنین دارای خواص انسدادی هستند، به این معنی که آنها یک لایه محافظتی ایجاد می کنند که به جلوگیری از هدر رفتن آب کمک می کند.مرطوب کننده های مختلفی از جمله روغن های گیاهی، روغن های معدنی، کره شی، کره کاکائو، تری گلیسیرید، استئارات و اسیدهای چرب مانند لانولین وجود دارد.

امولسیفایرها: موادی هستند که باعث ترکیب آب و روغن با هم می شوند و در انواع کرم ها پرکاربرد هستند

رادیکال های آزاد: یون ها یا مولکول هایی هستند که دارای یک الکترون جفت نشده هستند که باعث می شود آنها از نظر شیمیایی نسبت به سایر مواد از جمله سلول های پوست ما واکنش پذیر باشند. آنها خود را به مولکول های دیگر متصل می کنند و سبب تغییر ساختار شیمیایی آن ها و آسیب یا تخریب مولکول اصلی می شوند.

آب رسان ها: موادی هستند که مولکول‌های آب (معمولاً از لایه‌های عمیق‌تر پوست مانند درم) را جذب کرده و به اپیدرم یا لایه بالایی پوست می‌رسانند. با این کار از خشکی جلوگیری کرده و لطافت پوست را حفظ می کنند.

یکی از شناخته شده ترین مرطوب کننده ها گلیسیرین است که به طور طبیعی در تمام چربی ها از جمله پوست خود ما وجود دارد. توجه داشته باشید که بسیاری از آبرسان ها خاصیت مرطوب کنندگی دارند، در حالی که همه مرطوب کننده ها خاصیت آبرسانی ندارند.

سبوم: مخلوط روغنی پیچیده ای از گلیسریدها، اسیدهای چرب، موم، اسکوالن و کلسترول است که توسط غدد چربی تولید می شود. به جز در کف دست و پا، این غدد در سراسر بدن ما و با بیشترین غلظت در کمر، پیشانی و چانه یافت می شوند. (۲۶۰۰ تا  ۵۸۰۰غده چربی در هر اینچ مربع).سبوم برای سلامت پوست ما حیاتی است. لایه‌ای که سبب محافظت در برابر ورود باکتری‌ها و می شود و با کاهش از میزان تبخیر آب پوست، پوست ما را هیدراته نگه می‌دارد.پوست ما برای محافظت مناسب به مقدار مناسبی از سبوم نیاز دارد، با این حال، تولید بیش از حد آن می تواند منجر به مسدود شدن منافذ و در نهایت آکنه شود.

پلی فنل ها: (همچنین به عنوان فنولیک شناخته می شوند) فیتوکمیکال‌ها یا ریزمغذی‌های طبیعی هستند که به وفور در میوه‌ها، سبزیجات، چای و روغن‌های گیاهی یافت می‌شوند.فیتوکمیکال ها مهم هستند زیرا دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی هستند و به محافظت از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد کمک می کند.آنها همچنین دارای طیف وسیعی از اثرات بیولوژیکی مثبت دیگر مانند مهار آنژیوژنز (رشد رگ های خونی تغذیه کننده تومورها)، کاهش التهاب، و ایجاد فشار خون طبیعی و سطح قند خون هستند، به این معنی که برخی از بهترین مواد مراقبت از پوست سالم حاوی آنها هستند.

۴ نوع اصلی پلی فنول وجود دارد که باید به آنها توجه کرد:

* فلاونوئیدها (میوه ها، سبزیجات، حبوبات، شراب قرمز و چای سبز)

* استیلبن (بادام زمینی)

* لیگنان ها (کتان، حبوبات، غلات، غلات، میوه ها و جلبک ها)

* اسید فنولیک (قهوه، زغال اخته، کیوی، آلو، سیب و گیلاس)

۱. جلبک

توضیح

جلبک اصطلاحی است که برای توصیف یک گروه بزرگ و متنوع موجودات یوکاریوتی استفاده می شود که از فرآیند فتوسنتز برای زنده ماندن استفاده می کنند. مانند گیاهان آبزی، حاوی کلروفیل هستند، اما ریشه، ساقه یا برگ ندارند.

حاوی چه موادی است؟

ویتامین های A، B، B1، C و E، آهن، پروتئین ها، سدیم، فسفر، منیزیم، مس، کلسیم، ید، بتاکاروتن، فلوروتانین ها و اسیدهای آمینه ضروری

چه خواصی برای پوست دارد؟

عناصر و مواد معدنی موجود در جلبک، به حفظ عملکرد طبیعی پوست کمک می کند.جلبک ها همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد پیری پوست هستند که نشان داده شده است که به طور موثر استرس اکسیداسیون پوست و متالوپروتئینازهای ماتریکس (یعنی آنزیم هایی که به تخریب پوست کمک می کنند) را مهار می کنند.با ترکیب خواص ضد پیری و توانایی به دام انداختن و ذخیره رطوبت به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی شناخته می شوند و می تواند رطوبت را در لایه بالایی پوست حفظ کند. ، جای تعجب نیست که جلبک ها را به عنوان یکی از بهترین مواد طبیعی برای محصولات مراقبت از پوست بیابید.

منابع ۱و۲و۳

۲. آلوئه ورا

توضیح

شما می توانید آلوئه ورا در آب و هوای گرمسیری در سراسر جهان پیدا کنید. این یک گیاه همه کاره است که در بسیاری از محصولات مصرفی از نوشیدنی ها گرفته تا لوازم آرایشی و لوسیون ها استفاده می شود.

حاوی چه موادی است؟

مجموعه ای از مواد فعال بیولوژیکی، از جمله ویتامین های B1، B2، B6، C، کولین، نیاسین آمید، گلیکوپروتئین، آنزیم ها، ترکیبات فنلی، انواع اسیدهای آمینه، فیتوکمیکال ها و اسیدهای سالیسیلیک.

چه خواصی برای پوست دارد؟

آلوئه ورا یکی از متداول ترین ترکیبات طبیعی مراقبت از پوست است.آلوئه ورا به دلیل خواص ضد التهابی، التیام بخش و ایجاد اپیدرم برای آفتاب سوختگی و زخم ها بسیار شناخته شده است.همچنین به لطف ترکیب زیست فعال آن به عنوان یک درمان ضد قارچی، ضد ویروسی، ضد انگلی و بازسازی کننده نیز استفاده می شود.مانند روغن بادام، در کاهش پیشرفت و خارش استریا (کشش های ناشی از بارداری) موثر است.آلوئورا یک ماده چند منظوره است که باید در محصولات مراقبت از پوست و بدن به آن توجه کنید. فقط به خاطر داشته باشید که باید به اندازه از آن استفاده شود.

منابع ۴و۵و۶و۷و۸

۳. سرکه سیب

توضیح

سرکه سیب کاربردهای مختلفی دارد. می توانید آن را به صورت خوراکی مصرف کنید یا آن را روی پوست خود، در هر صورت فواید مفیدی دارد.

حاوی چه موادی است؟

اسید استیک، اسید مالیک

چه خواصی برای پوست دارد؟

در استفاده های موضعی، سرکه سیب به عنوان یک پاک کننده و تونر کاربرد دارد. برای درمان آکنه مفید است و دارای خواص لایه برداری طبیعی است که به متعادل کردن سبوم و از بین بردن هیپرکراتوز کمک می کند (یعنی جایی که سلول های خارجی پوست با کراتین جایگزین می شوند).

همچنین خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد.

به خاطر داشته باشید که به دلیل اسیدی بودن آن ممکن است تحریک کننده پوست باشد.

منابع ۹و۱۰و۱۱

۴. روغن آرگان

توضیح

از میوه درخت آرگان مراکشی به دست می آید، این روغن غیر معطر هم در غذاها و هم در لوازم آرایشی استفاده می شود. مملو از مواد مغذی است که آن را به یک ترکیب قوی برای محافظت ، انعطاف پذیری و حفظ کشسانی پوست تبدیل می کند.

حاوی چه موادی است؟

درصد بسیار بالایی از لیپیدها و اسیدهای چرب (لینولئیک، اسید اولئیک و اسید پالمیتیک)، ویتامین‌های A و E (توکوفرول)، و سایر اجزای جزئی (پلی فنل‌ها، توکوفرول‌ها، استرول‌ها، اسکوالن و الکل‌های تری ترپن)

چه خواصی برای پوست دارد؟

ماهیت نرم کننده آن به هیدراتاسیون پوست کمک می کند. عملکرد آن پوست را ترمیم می کند و همچنین تولید سبوم را متعادل و تنظیم می کند و به صورت محلول رقیق شده کارایی بهتری دارد.

منابع ۱۲و۱۳و۱۴و۱۵

۵.روغن آووکادو

توضیح

روغن آووکادو یک ماده فوق العاده چرب (اما مغذی) است و یکی از معدود روغن‌های گیاهی است که از دانه‌ها به دست نمی‌آید، بلکه از لایه ای که هسته آووکادو را احاطه کرده است، به دست می آید.

حاوی چه موادی است؟

مجموعه ای از مواد مغذی ضروری و فیتوکمیکال ها، مانند ویتامین های A، B1، B2، B12، D و E، و همچنین لیپیدها، الکل های چرب پلی هیدروکسیله و بتاکاروتن

چه خواصی برای پوست دارد؟

احیا کننده و نرم کننده پوست و موثر در درمان سوریازیس است. به عنوان یک عامل محافظ در برابر آسیب های پوستی ناشی از اشعه UV نیزاستفاده می شود.

منابع ۱۶و۱۷و۱۸

۶.خاک رس بنتونیت

توضیح

خاک رس بنتونیت یک خاک رس با پایه آلومینیومی جاذب است و به وفور در طبیعت یافت می شود.نام آن از فورت بنتون، وایومینگ گرفته شده است، جایی که برخی از بزرگترین ذخایر این ماده معدنی یافت می شود.

حاوی چه موادی است؟

حاوی مواد معدنی نظیرآهن، مس، کلسیم، روی، منیزیم، کلسیم است

چه خواصی برای پوست دارد؟

استفاده از خاک رس های مختلف برای حفظ سلامت انسان به قرن ها قبل برمی گردد. مطالعات نشان داده اند که خاک رس بنتونیت در درمان درماتیت تماسی و درماتیت آلرژیک موثر است. همچنین نشان داده شده است که به طور موثر ضایعات و زخم ها را درمان می کند.تحقیقات نشان داده است که برخی از لوسیون های ضد آفتاب حاوی نسبت هایی از خاک رس بنتونیت و مواد معدنی زئولیت، توانایی بیشتری در جذب برخی از بالاترین سطوح نور UV نشان داده اند.

منابع ۱۹و۲۰و۲۱۷

۷.گل همیشه بهار (کالاندولا)

توضیح

از دیرباز گل همیشه بهار( کالاندولا) به دلیل ویژگی های دارویی خود مورد علاقه فرهنگ های روم باستان، یونان، خاورمیانه و هند بود. امروزه در فارماکولوژی و لوازم آرایشی کاربردهای متنوعی دارد و یکی از مهم ترین مواد طبیعی مراقبت از پوست است.

حاوی چه موادی است؟

استرهای تری ترپنوئید (لیپیدها یا روغن های چرب)، آنتی اکسیدان ها، کاروتنوئیدها، ساپونین ها، فلاونوئیدها و اسنشال اویل

چه خواصی برای پوست دارد؟

نشان داده شده است که خواص زیست فعال و آنتی اکسیدانی کالاندولا، سنتز کلاژن و بازسازی بافت سلولی را در درونی ترین قسمت پوست ما تقویت می کند. در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از اشعه ماوراء بنفش موثر است و برای درمان بسیاری از مسائل از جمله التهاب، تورم، پوست خشک، حساس، اگزما، کبودی، نیش، گزیدگی حشرات و اختلالات قارچی مانند پای ورزشکاران استفاده می شود.این ماده واقعاً مفیدی است که در محصولات طبیعی پوست و بدن باید به آن توجه کرد.

منابع ۲۲و۲۳و۲۴و۲

۸.اسنشال اویل چوب سدر

توضیح

این اسانس از شاخ و برگ و چوب درخت سدر به دست می آید. انواع مختلفی از درخت سدر وجود دارد.اسنشال اویل چوب سدر بیشتر به عنوان یک عطر طبیعی شناخته می شود اما در پزشکی، هنر و لوازم آرایشی نیز استفاده می شود.

حاوی چه موادی است؟

هیدروکربن های ترپنیک، سسکوی ترپن ها و کادینن

چه خواصی برای پوست دارد؟

علاوه بر استفاده از آن به عنوان یک عطر با رایحه چوبی، تحقیقات نشان داده شده است که برای درمان آکنه، اگزما و جوش های پوستی نیز موثراست.

همیشه توجه داشته باشید که اسنشال اویل چوب سدر را باید با یک روغن های حامل مانند روغن نارگیل رقیق کنید و بعد استفاده کنید

منابع ۲۶و۲۷

۹.ستریل الکل

توضیح

در ابتدا، من فکر می کردم که ستریل الکل یک ماده شیمیایی مضر دیگر است . اما به شما اطمینان می دهم که این یک ماده شیمیایی نیست و شبیه اتیل الکل، ضدعفونی کننده و خشک کننده پوست نیست.ستریل الکل را می توان به طور طبیعی از روغن نارگیل (بهترین منبع)، روغن نخل یا حیوانات به دست آورد. همچنین می توان آن را به صورت مصنوعی ساخت.

حاوی چه موادی است؟

اسیدهای چرب (بیشتر ستیل و استریل الکل)

چه خواصی برای پوست دارد؟

ستیل الکل یک نرم کننده و امولسیون کننده مفید و موثر است. همچنین به‌عنوان تقویت‌کننده بافت، غلیظ‌کننده و حامل برای سایر مواد، مورد استفاده قرار می‌گیرد و اساساً به پخش‌پذیری (مانند کف کردن) محصول کمک می‌کند.توجه داشته باشید همچنین دو ماده ستریل اولیویت (Cetearyl olivate) و سوربیتان اولیویت olivate( sorbitan )که معمولاً با هم در محلول های آرایشی و مراقبت از بدن یافت می شود) ، امولسیفایرهای موثری هستند که از روغن زیتون به دست می آیند. این مواد ضد حساسیت هستند بنابراین احتمال کمی وجود دارد که باعث واکنش آلرژیک شوند.

منابع ۲

۱۰.بابونه

توضیح

دو گونه رایج بابونه وجود دارد: بابونه آلمانی و بابونه رومی. بابونه رومی بیشتر جنبه عطری و آرام بخشی دارد در حالی که بابونه آلمانی بیشتر فواید پوستی دارد.

حاوی چه موادی است؟

فلاونوئیدها (اپیجنین، لوتئولین، پاتولتین و کورستین)، بیزابولول اکسیدهای A و B، کامازولن، فارنسن، لاکتون ها، گلیکوزیدها، هیدروکسی کومارین ها، فلاونوئیدها، ، ترپنوئیدها و موسیلاژ

چه خواصی برای پوست دارد؟

بابونه به دلیل خواص ضد التهابی موثر و توانایی آن در نفوذ به لایه های عمیق تر پوست مشهور است.همچنین برای درمان موارد متوسط ​​اگزما موثر است. در یک مطالعه، بابونه ۶۰ درصد موثرتر از کرم هیدروکورتیزون ۰.۲۵ درصد بود که برای تورم و التهاب استفاده می شد.بابونه یکی از ارزشمندترین مواد مراقبت از پوست سالم، برای مقابله با تحریکات پوستی، آفتاب سوختگی، بثورات و زخم ها است. همچنین می تواند سبب افزایش و تقویت ترمیم زخم ها شود و در درمان هموروئید نیز استفاده می شود.

منابع ۲۹و۳۰

۱۱.زغال فعال

توضیح

زغال فعال (که از اضافه شدن اکسیژن به زغال چوب درست می شود) فقط شکل ساده ای از کربن است که معمولاً در جامعه پزشکی برای سم زدایی و حالت تهوع استفاده می شود.

حاوی چه موادی است؟

کربن

چه خواصی برای پوست دارد؟

زغال فعال دارای منافذ کوچک و کم حجمی است که به طور قابل توجهی سطح آن را افزایش می دهد (یک گرم زغال فعال می تواند ۳۰۰۰ متر مربع را پوشش دهد) و به همین دلیل خاصیت جذب فوق العاده ای دارد و می تواند بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ برابر وزن خود ناخالصی ها را جذب کند!به لطف این ویژگی های منحصر به فرد، به عنوان یک درمان موضعی در بیرون کشیدن چربی اضافی، آلودگی ها، باکتری ها، سموم و مواد شیمیایی از پوست موثر است.

منابع ۳۱و۳۲

۱۲.کاکائو

توضیح

استفاده از کاکائو در غذا و دارو به حدود ۳۰۰۰ سال قبل به زمان مایاها و آزتک ها باز می گردد. جدا از مصرف محبوب ترین ماده در جهان، کاکائو (به عنوان عصاره یا کره) هنگام استفاده روی پوست فواید زیادی نیز دارد.

حاوی چه موادی است؟

ترکیبات گیاهی فعال زیستی، آنتی اکسیدان های فنلی (فلاونوئیدها، کاتچین، اپی کاتچین و پروسیانیدین ها)، مواد معدنی ضروری، ویتامین E، اسیدهای چرب امگا ۳ و تئوبرومین

چه خواصی برای پوست دارد؟

این مرطوب کننده طبیعی فوق العاده موثر، با خنثی کردن استرس اکسیداتیو از پوست محافظت می کند. خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن محافظت پوست را در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید افزایش می دهد.همچنین تحقیقات نشان داده اند که از تولید کلاژناز و الاستاز (یعنی آنزیم هایی که سلول های پوست را تخریب می کنند) جلوگیری می کند که روند پیری پوست را کند می کند و ایجاد چین و چروک را کاهش می دهد. کاکائو یک مرطوب کننده مغذی و بسیار موثر است.اگر مستعد آکنه هستید، هنگام استفاده از کره کاکائو احتیاط کنید زیرا می تواند منافذ پوست شما را مسدود کند.

منابع ۳۳و۳۴و۳۵

۱۳.نارگیل

توضیح

نارگیل یکی از همه کاره ترین مواد (برای پوست و غذا) در اطراف ماست. درختان نارگیل که عضوی از خانواده نخل هستند، در مناطق گرمسیری در سراسر جهان یافت می شوند.

حاوی چه موادی است؟

ترکیبات فعال زیستی، از جمله تری گلیسیریدها (اسیدهای چرب با زنجیره متوسط ​​- عمدتا اسید لوریک، آلفا توکوفرول، اسید میریستولئیک و اسیدپالمیتولئیک)، فنل ها، تانن ها، فلاونوئیدها، استروئیدها، آلکالوئیدها و تری ترپن ها، ویتامین E

چه خواصی برای پوست دارد؟

نارگیل به دلیل خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد قارچی آن برای درمان بیماری های مزمن پوستی مانند اگزما، درماتیت، سوریازیس و بریدگی ها استفاده می شود. و یکی از معدود روغن هایی است که ضد حساسیت است.همچنین برای پوست های خشک عالی است زیرا ماهیت مرطوب کنندگی و غلظت بالای لیپیدهای آن، عملکرد سد پوستی را بهبود می بخشد که سبب مرطوب شدن بیشتر پوست می شود.

منابع ۳۶و۳۷

۱۴.اتیل ماکادمیت

توضیح

اتیل ماکادامیات مایعی غیر فرار، غیر چرب، شفاف و بی رنگ است و در واقع استر اتیل الکل و اسیدهای چرب به دست آمده از روغن دانه ماکادامیا است که به عنوان یکی از بهترین مواد طبیعی برای مراقبت از پوست شناخته شده است.

حاوی چه موادی است؟

اتیل اولئات و اتیل پالمیتولات

چه خواصی برای پوست دارد؟

به عنوان مرطوب کننده استفاده می شود. با خواص آنتی اکسیدانی، رادیکال های آزاد را خنثی می کند.در حالی که مطالعات زیادی به طور خاص در مورد آجیل ماکادمیا انجام نشده است، گفته می شود که ترکیبات فنلی ماکادمیا دارای ظرفیت آنتی اکسیدانی بالاتری نسبت به ویتامین E و سلنیوم هستند.

منابع ۳۸و۳۹

۱۵.روغن گل مغربی

توضیح

گل مغربی گیاه بومی مرکز و شرق آمریکای شمالی است، جایی که بسیاری از قبایل بومی از آن برای خواص دارویی استفاده می کنند.

حاوی چه موادی است؟

اسیدهای چرب و گاما لینولنیک اسید

چه خواصی برای پوست دارد؟

با داشتن خواص تسکین دهنده پوست و مرطوب کنندگی خود سبب آبرسانی پوست های خشک می شود.همچنین ثابت شده است که یک ماده موثر در درمان اگزما و درماتیت است و در نقش یک حامل به جذب سایر مواد به پوست کمک می کند.

منابع ۴۰و۴۱و۴۲

۱۶.اسنشال اویل کندر

توضیح

کندر یک رزین معطر است که از درخت Boswellia به دست می آید.

حاوی چه موادی است؟

ترپن ها (مانند مونوترپن ها، سسکوی ترپن ها، مونوترپنول ها، سسکوی ترپنول ها و کتون ها)

چه خواصی برای پوست دارد؟

کندر علاوه بر خاصیت عطری، فعالیت ضد میکروبی و ضد قارچی موثری در برابر همه میکروارگانیسم‌ها دارد که آن را به عنوان یک درمان موضعی برای از بین بردن عفونت‌های پوست و ناخن مانند آکنه و اگزما ایده‌آل می‌کند.توجه داشته باشید، مانند بقیه اسنشال اویل ها، باید قبل از استفاده حتما رقیق شود.

منابع ۴۳و۴۴

۱۷.گلیسیرین یا گلیسرول

توضیح

گلیسیرین، مایعی غیر سمی، بی بو و بی رنگ، ممکن است شبیه یک ماده مصنوعی به نظر برسد، اما این ماده به طور طبیعی در تمام چربی ها (یعنی چربی ها) از جمله پوست وجود دارد.معمولاً از حیوانات و گیاهان گرفته می‌شود، اما می‌توان آن را به صورت مصنوعی نیز تولید کرد

حاوی چه موادی است؟

یک ترکیب الکلی است که از پیوندهای شیمیایی مختلف (به عنوان مثال اکسیژن، هیدروژن) ساخته شده است.

چه خواصی برای پوست دارد؟

به دلیل ماهیت مرطوب کننده اش، گلیسرین یک ماده اصلی مراقبت از بدن است و اغلب در فرمول پایه محصولات طبیعی وجود دارد.گلیسرین رطوبت را در اپیدرم (لایه بالایی) پوست جذب می کند، نگه می دارد. با این کار از خشکی پوست جلوگیری کرده و لطافت پوست را حفظ می کند.

منابع ۴۵و۴۶

۱۸.چای سبز

توضیح

چای سبز که منشا آن چین است، از اوایل قرن دوازدهم وجود داشته و به سرعت در بسیاری از کشورهای آسیایی گسترش یافته است. و در حال حاضر، یک نوشیدنی مورد توجه در سراسر جهان است.

حاوی چه موادی است؟

آنتی اکسیدان هایی که به عنوان فیتوکمیکال های فلاونوئید یا پلی فنول ها شناخته می شوند (عمدتاً اپی گالوکاتچین-۳-گالات)

چه خواصی برای پوست دارد؟

خواص آنتی اکسیدانی قوی، ضد سرطان زایی و ضد التهابی آن روند پیری را کند می کند، ظاهر پوست آسیب دیده از نور خورشید را ترمیم یا بهبود می بخشد و استرس اکسیداتیو موضعی را کاهش می دهد.همچنین سبب مهار متالوپروتئینازهای ماتریکس (یعنی آنزیم هایی که به تخریب پوست کمک می کنند) می شود.

منابع ۴۷و۴۸و۴۹

۱۹.روغن دانه شاهدانه

توضیح

این روغن را نباید با روغنی که از ساقه ها، برگ ها و گل های گیاه شاهدانه  گرفته می شود اشتباه گرفت، روغن دانه شاهدانه با فشار دادن شاهدانه به دست می آید، این نیروگاه های کوچک تغذیه ای دارای رایحه ای آجیلی و به رنگ سبز تیره تا روشن است.

حاوی چه موادی است؟

توکوفرول ها، پلی فنل ها، فنل ها، لیگنانامیدها و اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ (به خصوص گاما لینولنیک اسید)

چه خواصی برای پوست دارد؟

این اسیدهای چرب مهم دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد قارچی قدرتمندی هستند که می توانند برای آرام کردن تحریک و التهاب ناشی از بیماری هایی مانند سوریازیس، اگزما، درماتیت و آکنه روزاسه استفاده شوند و در عین حال پوست را مرطوب و تغذیه می کنند.روغن دانه شاهدانه همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی است. می تواند رادیکال های آزاد را خنثی و به کاهش چین و چروک، خطوط ریز و سایر علائم پیری کمک کند. روغن شاهدانه همچنین یک مرطوب کننده است که می تواند پوست را نرم و لطیف کند.از آنجایی که شاهدانه معمولاً به صورت ارگانیک رشد می کند و نیازی به مواد شیمیایی (مانند کود یا آفت کش) ندارد، یکی از بهترین مواد ارگانیک برای مراقبت از پوست است.

منابع ۵۰و۵۱و۵۲

۲۰.نمک هیمالیا

توضیح

نمک هیمالیا در منطقه پنجاب پاکستان یافت می شود.

حاوی چه موادی است؟

مواد معدنی و مواد مغذی کمیاب، از جمله آهن، منیزیم، کلسیم، روی، پتاسیم و سلنیوم

چه خواصی برای پوست دارد؟

به عنوان یک اسکراب موضعی، می توان از نمک هیمالیا برای لایه برداری و حذف سلول های مرده پوست استفاده کرد. فقط به خاطر داشته باشید که اگر برای مدت طولانی روی پوست بماند، می‌تواند حساسیت‌زا باشد.

منابع

 • هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد هر نوع نمک به غیر از خواص لایه برداری طبیعی، فواید بیشتری دارد.

۲۱.هیالورونیک اسید

توضیح

یکی دیگر از مواد طبیعی مراقبت از پوست که کمتر طبیعی به نظر می رسد، اما بسیار طبیعی است. هیالورونیک اسید یک گلیکوزامینوگلیکان آنیونی و غیر سولفاته منحصر به فرد است که به طور طبیعی در سراسر بدن انسان در بافت های همبند، اپیتلیال و عصبی (پوست، چشم و مایع مفصل سینوویال) وجود دارد.در حالی که ۵۰٪ از کل هیالورونیک اسید بدن در پوست یافت می شود، یک ترکیب حیاتی برای جلوگیری از خشکی  مفاصل است.همانند کلاژن و الاستین، تولید طبیعی هیالورونیک اسید بدن در طول زمان کند می شود که بسیاری را به جستجوی منابع خارجی سوق می دهد. اسید هیارونیک را می توان از طریق رژیم غذایی یا استفاده موضعی استفاده کرد و به طور طبیعی در سیب زمینی، سویا، آووکادو، بادام و سبزیجات سبز یافت می شود.بیشتر هیالورونیک اسید مورد استفاده در مراقبت از پوست در آزمایشگاه از طریق تخمیر زیستی باکتری ها تولید می شود.

حاوی چه موادی است؟

آنتی اکسیدان ها و دی ساکاریدهای پلیمری تکرارشونده D-گلوکورونیک اسید و N-استیل-D-گلوکزامین که توسط یک پیوند گلوکورونیدیک با pH خنثی به هم مرتبط شده اند.

چه خواصی برای پوست دارد؟

هیالورونیک اسید یک مرطوب کننده با ساختار مولکولی منحصر به فرد است که قادر به جذب مولکول های آب به میزان ۱۰۰۰۰ برابر وزن خود است. در مراقبت از پوست، این خاصیت ایجاد رطوبت عالی می کند.همچنین به عنوان یک محرک کلاژن و الاستین عمل می کند که با سایر توانایی های تقویت کننده بافت نرم ترکیب می شود تا حجم صورت را بازیابی کند، با چین و چروک ها مبارزه کند و پوست را شاداب و درخشان می کند.علاوه بر کاربردهای آرایشی به دلیل خواص ضدالتهابی و بازسازی‌کننده بافت، برای کاربردهای پزشکی مانند بهبود زخم و تعدیل ایمنی نیز استفاده می‌شود.

منابع ۵۳و۵۴و۵۵و۵۶

۲۲.روغن جوجوبا

توضیح

جوجوبا روغنی از دانه درختچه جوجوبا، که بومی سواحل غربی ایالات متحده آمریکا و شمال غربی مکزیک است، تولید می شود.

حاوی چه موادی است؟

انواع اسیدهای چرب مختلف (بیشتر ایکوزنوئیک، اروسیک و اسید اولئیک) و الکل ها

چه خواصی برای پوست دارد؟

ساختار شیمیایی روغن جوجوبا شباهت زیادی به سبوم پوست انسان دارد و می تواند باعث کاهش تولید چربی اضافی پوست شود، در نتیجه برای پوست های چرب یک گزینه عالی است. جوجوبا به راحتی جذب پوست می شود و به عنوان یک عامل مرطوب کننده و متعادل کننده چربی های طبیعی پوست، بدون مسدود شدن منافذ شناخته شده است. همچنین دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی است.جوجوبا یکی از بهترین مواد طبیعی برای مراقبت از پوست در نظر گرفته می شود، نه تنها یک مرطوب کننده موثر برای پوست های خشک و ترک خورده است، بلکه برای التیام سوختگی، زخم، اسکار، درماتیت، آکنه، سوریازیس و آفتاب سوختگی نیز مفید است.اگر می‌خواهید جوان‌سازی و لطافت طبیعی پوست خود را افزایش دهید، جوجوبا را فراموش نکنید

منابع ۵۷و۵۸و۵۹

۲۳.عصاره ریشه شیرین بیان

توضیح

فواید ریشه شیرین بیان از زمان چین باستان به خوبی شناخته شده است. این گیاه دارویی که در سراسر جهان کشت می شود، برای طعم دادن به غذا و نوشیدنی ها استفاده می شود.

حاوی چه موادی است؟

ترکیبات فعال زیستی معروف به گلیسیریزین / اسید گلیسیریزیک و لیکوکالکون و فیتواستروژن معروف به گلابرین

چه خواصی برای پوست دارد؟

تولید و مهاجرت سلول های پوست را افزایش می دهد. همچنین نشان داده شده است که دارای اثرات ضد ویروسی، ضد میکروبی، ضد التهابی و تسکین دهنده پوست است و در درمان چندین اختلال پوستی مانند روزاسه، اگزما، سوریازیس و درماتیت استفاده می شود.دارای یک عامل روشن کننده طبیعی پوست برای درمان هایپرپیگمانتاسیون ، ملاسما و سایر اختلالات رنگدانه ای پوست است.همچنین مشخص شده است که دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است و در درمان آکنه مفید است.

منابع ۶۰و۶۱و۶۲و۶۳و۶۴و۶۵

۲۴.ال اسید اسکوربیک (ویتامین C)

توضیح

ویتامین C نیز یکی از بهترین و احتمالاً معروف‌ترین ویتامین برای برای مراقبت از پوست است.

حاوی چه موادی است؟

اسید ضعیفی که از نظر ساختاری با گلوکز مرتبط است

چه خواصی برای پوست دارد؟

ال اسید اسکوربیک یک آنتی اکسیدان قوی است که وقتی به درستی فرموله (یعنی نیاز به سطح pH 3.5 یا کمتر برای جذب پوست دارد)،  به عنوان یک مکمل ضد پیری بسیارموثر است.به ترمیم پوست آسیب دیده در برابر نور خورشید کمک می کند، تولید کلاژن را تحریک می کند و همچنین نشان داده شده است که تولید ملانین و سرطان پوست را نیز مهار می کند. هنگامی که ال اسکوربیک به طور منظم روی پوست استفاده می شود، یکدست می کند و آبرسانی را بهبود می بخشد.توجه داشته باشید که مانند تمام آنتی اکسیدان ها، اسید ال اسکوربیک می تواند به راحتی در هنگام قرار گرفتن در معرض هوا و نور تجزیه شود، بنابراین بهتر است مطمئن شوید که محصولی که خریداری می کنید در یک بطری، لوله یا پمپ هوا بسته باشد. از شیشه های شفاف خودداری کنید زیرا این شیشه ها به نور اجازه ورود می دهند.

منابع ۶۶و۶۷و۶۸و۶۹

۲۵.اسنشال اویل اسطوخودوس (لوندر)

توضیح

حدود ۴۷ گونه از گیاه اسطوخودوس وجود دارد که در بسیاری از نقاط جهان از جمله هند، اروپا و شمال و شرق آفریقا یافت می شوند. این اسانس که از خوشه های گل گیاه اسطوخودوس تقطیر شده است، بی رنگ و نامحلول در آب است.

حاوی چه موادی است؟

مجموعه ای از مواد شیمیایی گیاهی، از جمله لینالول و لینالیل استات است.

چه خواصی برای پوست دارد؟

علاوه بر رایحه دلپذیر و آرامبخش، تحت مطالعات آزمایشگاهی، این ماده نشان داده است که سنتز کلاژن را در فیبروبلاست های پوست (یعنی رایج ترین بافت همبند در پوست ما) تقویت می کند.همچنین نشان داده شده است که یک عامل درمانی موثر در ترمیم جراحات و زخم های پوستی است و برای تسکین آفتاب سوختگی، نیش حشرات، تسکین اگزما و سوریازیس استفاده می شود.مطالعات همچنین نشان داده اند که اسطخودوس خواص ضد التهابی داشته باشد و می تواند تحریک و درد را کاهش دهد.اسنشال اویل اسطخودوس را مانند بقیه اسنشال اویل هاریال قبل از استفاده حتما رقیق کنید

منابع ۷۰و۷۱و۷۲و۷۳

۲۶.روغن زیتون

توضیح

روغن زیتون چربی مایع به دست آمده از زیتون است. بر اساس شواهد باستان شناسی، بین ۶۰۰۰ تا ۴۵۰۰ سال قبل از میلاد در فلسطین کشت شده است و (جای تعجب نیست) از زمان مصریان و یونانیان باستان به عنوان یکی از مهم ترین مواد طبیعی پوست استفاده می شده است.

حاوی چه موادی است؟

اسیدهای چرب ضروری، اسکوالن ( یکی از رایج ترین چربی های تولید شده توسط سلول های پوست انسان)، ترکیبات فنلی و پلی فنل ها

چه خواصی برای پوست دارد؟

روغن زیتون به عنوان یک مرطوب کننده بسیار موثر است و به طور کلی برای پوست های حساس مناسب است (مناسب در فرمولاسیون مناسب برای نوزادان). آزمایش‌های آزمایشگاهی نشان داده‌اند که مشتقات زیست فعال روغن زیتون از تولید فیبروبلاست‌های بالغ پشتیبانی می‌کنند که نه تنها به ترمیم بافت همبند پوست کمک می‌کنند، بلکه به جوانی پوست نیز کمک می‌کنند.

همچنین در بهبود زخم ها و سوختگی ها موثر است.

منابع ۷۴و۷۵و۷۶

۲۷.عصاره انار

توضیح

منشأ انار از خاورمیانه بود ولی به سرعت در سرتاسر مدیترانه و شمال هند کشت شد.چند دلیل خوب وجود دارد که چرا این میوه مورد توجه فورمولاتورهای محصولات آرایشی و بهداشتی قرار گرفته است.اول این که تمام قسمت های انار، از جمله پوست، روغن، دانه‌ها و آب میوه و حاوی مواد مغذی و ترکیبات مفیدی است.

حاوی چه موادی است؟

آنتی اکسیدان هایی مانند پلی فنول ها، پانیکالاژین ها و اسید پونیسیک

چه خواصی برای پوست دارد؟

 • کاهش التهاب
 • تقویت غشای پوستی که از استرس اکسیداتیو محافظت می کند (به لطف پلی فنول های آن)
 •  ترمیم DNA
 • مهار اثرات آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش و متالوپروتئیناز ماتریکس (یعنی آنزیم هایی که به تخریب پوست کمک می کنند)
 • تحریک رشد فیبروبلاست ها (سلول های مسئول تولید کلاژن) که ایجاد چین و چروک را کاهش می دهد
 •  بازسازی و ضخیم کردن اپیدرم

منابع ۷۷و۷۸و۷۹و۸۰

۲۸.روغن دانه تمشک قرمز

توضیح

غارهای پارینه سنگی حاوی اولین شواهد ثبت شده از مصرف تمشک قرمز هستند، روغن آن از پرس سرد دانه های تمشک قرمز حاصل می شود و تصور می شود که امپراتوری روم کشت این گیاه را در جنوب شرقی اروپا آغاز کرد. امروزه تمشک در سراسر اروپا، آسیا و آمریکای شمالی یافت می شود.

تمشک به خاطر فواید سلامتی مصرفی خود به خوبی شناخته شده است، زیرا سرشار از آنتی اکسیدان ها و اسیدهای چرب ضروری است.

حاوی چه موادی است؟

ترکیبات فیتوشیمیایی بیواکتیو مفید از نظر درمانی شامل آنتی اکسیدان ها (مانند ویتامین E، ترکیبات فنولیک و توکوفرول) و اسیدهای چرب (امگا ۳، امگا ۶ و امگا ۹).

چه خواصی برای پوست دارد؟

روغن دانه تمشک قرمز به دلیل خواص ضد التهابی، ضد سرطان و ضد میکروبی آن بیشتر به عنوان روغن حامل، مرطوب کننده و درمان آکنه استفاده می شود.

به عنوان یک مرطوب کننده عمل می کند، استرس اکسیداتیو روی پوست را کاهش می دهد و تولید کلاژن و الاستین را افزایش می دهد و مزایای ضد پیری را به همراه دارد.به طور خاص، روغن دانه تمشک قرمز به دلیل توانایی های طبیعی محافظت کننده اش در برابر آفتاب، در تولید ضد آفتاب طبیعی، بسیار مورد توجه است. یک مطالعه نشان داد که ضدآفتاب‌های تقویت‌شده با روغن دانه تمشک قرمز، محافظت از نور بالایی را نشان می‌دهند و ۹۱ درصد از اشعه‌های UVA و ۹۳ درصد از اشعه‌های UVB را مسدود می‌کنند.با سطوح قابل توجهی از آنتی اکسیدان ها، از بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند و با اثرات مخرب نور خورشید مبارزه می کند.

منابع ۸۱و۸۲و۸۳

۲۹.روغن سبوس برنج

توضیح

روغن سبوس برنج محصول جانبی آسیاب برنج) و از لایه بیرونی برنج استخراج می شود. در حالی که از آن به عنوان یک روغن پخت و پز محبوب استفاده می شود، به طور فزاینده ای راه خود را در مراقبت از پوست با مواد طبیعی پیدا کرده است.

حاوی چه موادی است؟

ترکیبات فیتوشیمیایی مفید از نظر درمانی شامل آنتی اکسیدان ها (مانند اسید فرولیک، اسید فیتیک و اوریزانول)، اسیدهای چرب، توکوترینول ها، توکوفرول ها، فیتواسترول ها، اسکوالن و پلی فنل ها

چه خواصی برای پوست دارد؟

برخی از ترکیبات زیست فعال موجود در روغن سبوس برنج – به ویژه اسید فرولیک، اسید فیتیک و گاما اوریزانول – آنتی اکسیدان های مناسبی برای استفاده در محصولات مراقبت از پوست هستند. آنها علاوه بر مبارزه با رادیکال های آزاد، سبب آبرسانی پوست نیز می شوند.روغن سبوس برنج به عنوان یک منبع غنی از فیتوکمیکال‌ها، ضخامت و قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد و همچنین اثرات ضد پیری فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند.

منابع ۸۴و۸۵و۸

۳۰.اسنشال اویل گل رز

توضیح

اسنشال اویل گل رز (گل محمدی) هزاران سال است که برای اهداف زیبایی و درمانی استفاده می شود. این اسانس طبیعی یکی از محبوب ترین ترکیبات در محصولات ضد پیری گران قیمت است.

حاوی چه موادی است؟

ترکیبات فنلی، آنتی اکسیدان ها، ویتامین های A و E

چه خواصی برای پوست دارد؟

به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد ویروسی، این ماده به طور گسترده ای برای درمان و تقویت پوست های خشک، تحریک شده و پیر، التیام سوختگی ها و جای زخم ها و کاهش علائم پیری استفاده می شود.

منابع ۸۷و۸۸

۳۱.اسنشال اویل رزماری

توضیح

گیاه رزماری معطر و چوبی شاید بیشتر به دلیل استفاده در آشپزی و رایحه درمانی آن شناخته شده باشد. با این حال، چیزهای بیشتری به جز رایحه و طعم در رزماری وجود دارد.

حاوی چه موادی است؟

فیتوکمیکال‌های فعال زیستی، مهم‌ترین آنها رزمارینیک و کافئیک اسید

چه خواصی برای پوست دارد؟

اسانس رزماری برای التیام زخم ها استفاده می شود. تحقیقات نشان داده است که رزمای از اثرات مضر آسیب پوستی ناشی از UV و آسیب DNA در سلول ها جلوگیری می کند.صابون های تمیز کننده می توانند یکی از بهترین محصولات برای استفاده از اسنشال اویل رزماری باشند.اسنشال اویل رزماری را مانند بقیه اسنشال اویل ها قبل از استفاده حتما رقیق کنید

منابع ۸۹و۹۰و۹۱و۹۲و۹۳

۳۲.کره شی

توضیح

کره شی از مغز درخت شی آفریقایی به دست می آید. از زمان کلئوپاترا مصر، کره شی به عنوان یک کالای گرانبها معامله می‌شد و هم اکنون به عنوان یکی از برترین مواد طبیعی در لوازم آرایشی کاربرد دارد.

حاوی چه موادی است؟

اسیدهای چرب (به طور عمده اسید اولئیک، استئاریک و لینولئیک اسید) و آنتی اکسیدان ها (کوئرستین، اپی کاتچین گالات، گالوکاتچین، اپی گالوکاتچین، آلانتوئین)

چه خواصی برای پوست دارد؟

کره شی دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و مرطوب کنندگی با ارزشی است و اغلب در بهترین محصولات مرطوب کننده یافت می شود. برای درمان انواع اختلالات پوستی از جمله بثورات پوستی، آفتاب سوختگی، ترک خوردن، زخم، لک، اگزما و درماتیت استفاده می شود. به طور موثری پوست خشک را مرطوب می کند و به محافظت در برابر محیط کمک می کند.تحقیقات نشان داده است برخی از ترکیبات زیست فعال کره شی، رادیکال های آزاد و رشد انواع خاصی از سلول های سرطانی را مهار می کنند.

منابع ۹۴و۹۵و۹۶

۳۳.اسنشال اویل درخت چای

توضیح

اسنشال اویل درخت چای که با نام ملالوکا نیز شناخته می شود، از درختی با برگ های باریک استخراج می شود. این درخت بومی استرالیا است و صدها سال است که بومیان از آن به عنوان یک داروی مراقبت از پوست استفاده می کنند.

حاوی چه موادی است؟

ترپینن-۴-اول، ترپینن و α-پینن

چه خواصی برای پوست دارد؟

اسنشال اویل درخت چای دارای خواص ضد باکتری، ضد میکروبی و ضد قارچی عالی است و معمولا برای درمان آکنه، شپش، عفونت های قارچی، گال، عفونت پای ورزشکاران، بریدگی، سوختگی و نیش حشرات استفاده می شود.پس جای تعجب نیست که درخت چای یک انتخاب عالی برای محصولات پوستی به ویژه پاک کننده ها و تونر ها باشداسنشال اویل درخت چای نیز مانند سایر اسنشال اویل ها باید قبل از استفاده رقیق شود و در شیشه مشکی و دور از نور و اکسیژن نگهداری شود.

منابع ۹۷و۹۸و۹۹و۱۰۰

۳۴.زردچوبه

توضیح

زردچوبه که بومی جنوب شرقی آسیا است، گیاهی علفی و متعلق به خانواده زنجبیل است.این ادویه به عنوان یک ادویه زرد-نارنجی در آشپزی آسیایی معروف است.

حاوی چه موادی است؟

ترکیبات شیمیایی زرد روشن به نام کورکومینوئید

چه خواصی برای پوست دارد؟

زردچوبه نه تنها یک آنتی اکسیدان قوی است، بلکه نشان داده شده است که خواص ضد التهابی، ضد میکروبی و ضد نئوپلاستیک (یعنی مهار رشد تومور در ملانوم) دارد.همچنین برای درمان انواع مشکلات پوستی مانند آکنه، زخم، سوختگی، اگزما و سوریازیس استفاده می شود. زردچوبه همچنین در درمان آسیب های ناشی از نور خورشید و پیری موثر است.با این حال، اگر در غلظت بالا استفاده شود، می تواند پوست را به طور موقت نارنجی کند.

منابع ۱۰۱و۱۰۲و۱۰۳و۱۰۴

۳۵.یوبی کینون (کوآنزیم Q10)

توضیح

Ubiquinone یا CoQ10 یک ترکیب شیمیایی غیر پروتئینی است که به طور طبیعی در همه حیوانات تولید می شود. این ترکیب نقش بسیار مهمی در عملکرد سلول ایفا می کند و برای ادامه فعالیت بیولوژیکی پروتئین لازم است که رشد کند.بسیاری از برندهای تولید کننده محصولات زیبایی از CoQ10 در محصولات خود استفاده می کنند. منابع گیاهی شامل کلم بروکلی، گل کلم، اسفناج و مخمر تخمیر شده است.

حاوی چه موادی است؟

ماده ای محلول در چربی که شبیه ویتامین است

چه خواصی برای پوست دارد؟

CoQ10 تولید شده به طور طبیعی در پوست ما، مانند بسیاری از چیزها، با گذشت زمان کاهش می یابد.جایگزین کردن ماده ای که با عبور از ۳۰ سالگی کم می شود، منطقی است و نشان داده شده است که کاربرد موضعی CoQ10 متابولیسم انرژی سلولی را افزایش می دهد، رادیکال های آزاد را کاهش می دهد، اثرات آنتی اکسیدانی را افزایش می دهد و بر عملکرد میتوکندری تأثیر مفیدی می گذارد.همه اینها لایه اپیدرمی پوست را تقویت می کند، تجزیه کلاژن را کاهش می دهد و از استرس محیطی و پیری نور محافظت می کند و همچنین ممکن است علائم پیری را کند یا معکوس کند.

منابع ۱۰۵و۱۰۶و۱۰۷

۳۶.اسکوآلن

سکوالن ۱۰ تا ۱۲ درصد از روغن‌های طبیعی سبوم پوست شما را تشکیل می‌دهد. و یکی از چربی‌های طبیعی است که به حفظ رطوبت پوست و متعادل بودن سطح چربی کمک می‌کند. بعد از ۳۰ سالگی تولید اسکوآلن به مرور کمتر می شود.اسکوالان یک ماده مرطوب کننده است که در برخی از محصولات مراقبت از پوست مانند کرم ضد پیری، براق کننده لب و ضد آفتاب استفاده می شود.اسکوالن از منابع حیوانی یا گیاهی گرفته می‌شوند. منبع اصلی اسکوالن حیوانی، کبد کوسه ومنبع گیاهی آن اسکوالن خود را از زیتون، روغن جوانه گندم یا روغن سبوس برنج است.

حاوی چه موادی است؟

ترپن ها

چه خواصی برای پوست دارد؟

یکی از مزایای اصلی اسکوالن این است که با خاصیت آنتی اکسیدانی خود از پوست در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. اسکوالن با ایجاد یک لایه نازک روی پوست، از تبخیر آب پوست جلوگیری می کند و در نتیجه یک مرطوب کننده طبیعی محسوب می شود.به علت اینکه اسکوالن جزیی از ترکیب سبوم پوست است، می تواند به تنظیم چربی پوست کمک کند. مصرف مداوم اسوالن می تواند روند پیری پوست را به تاخیر اندازد.

منابع ۱۰۸

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

استفاده از رایحه های طبیعی در کلینیک های دندانپزشکی

استفاده از رایحه های طبیعی در کلینیک های دندانپزشکی

مراجعه به دندانپزشک به دلیل ماهیت روش های درمانی در بیشتر افراد ایجاد ترس و ناخوشایندی می کند که می توان با رایحه های طبیعی این احساسات را کاهش داد…

وجود کلینیک های دندانپزشکی برای حفظ بهداشت دهان و دندان در کودکان و بزرگسالان ضروری هستند. با این حال، مراجعه به دندانپزشک به دلیل ماهیت روش های درمانی با تجهیزات دندانپزشکی، در بیشتر افراد ایجاد ترس و ناخوشایندی می کند. بیمارانی که ترس زیادی از درمان های دندانپزشکی دارند، ممکن است به کلی از مراجعه به دندانپزشک اجتناب کنند و فقط زمانی که مجبور می شوند راهی کلینیک های دندانپزشکی شوند. بوی موجود در مطب دندانپزشکی می تواند به طور ناخودآگاه بر احساسات افراد تاثیر بگذارد و باعث القای ترس و اضطراب شود. دلیل این امر این است که حس بویایی به مرکز حافظه (سیستم لیمبیک) مغز متصل می شود و رایحه ها را به خاطرات متصل می کند و می تواند سبب القای احساسات منفی و یا مثبت شود. از این رو راه حل های بازاریابی رایحه در صنعت دندانپزشکی بسیار موثر هستند و اینجا در مورد مزایای رایحه های طبیعی برای کلینیک های دندانپزشکی صحبت خواهیم کرد.اما قبل از آن اجازه دهید بفهمیم که منشأ این بوهای ناخوشایند در کلینیک های دندانپزشکی دقیقا چیست؟

 1. محصولات تمیز کننده: مطب دندانپزشکی برای جلوگیری از خطر عفونت باید کاملا تمیز باشد. بنابراین جای تعجب نیست که بوی دستمال مرطوب ضد عفونی کننده، صابون ضد باکتری، الکل و حتی دستکش لاتکس را حس کنید. گلوتارآلدئید یک ماده شیمیایی سمی است که در استریل کردن ابزار دندانپزشکی و سایر انواع تجهیزات پزشکی استفاده می شود و دارای بوی تند سیب گندیده است که می تواند بر احساسات شما غلبه کند.
 2. روش های دندانپزشکی: در بسیاری از روش های درمانی که توسط دندانپزشکان انجام می شود، مانند پر کردن روکش کردن از میخک استفاده می شود که بوی نسبتا تندی دارد و برای بیشتر افراد ناخوشایند است.دندانپزشکان، آموزش و تجربه زیادی دارند و باید یک فضای کاری بهداشتی و عاری از عفونت را ایجاد کنند تا بهترین مراقبت ممکن را برای بیماران تضمین کنند. بنابراین اجتناب از این بوهای ناخوشایند به طور کلی ممکن نیست. با این حال، این بدان معنا نیست که آنها نمی توانند از مزایای بازاریابی رایحه بهره ببرند.استفاده از رایحه های طبیعی در کلینیک های دندانپزشکی می تواند به کاهش بوهای ناخوشایند و در نتیجه کاهش حس بد افراد کمک بسیاری کند.حال بهتر است کمی با روایح طبیعی و نحوه تاثیر آن ها بر احساسات آشنا شویم روایح طبیعی در واقع عطر گیاهان و گل ها هستند که به طور خالص از گیاه استخراج می شوند و به دلیل خواص اعجاب انگیزی که دارند، در صنایع مختلفی مانند صنعت  داروسازی ، محصولات آرایشی و بهداشتی، صنعت عطرسازی و در سال های اخیر در بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرند. حس بویایی ما به طور کاملا ناخودآگاه بر احساسات ما تاثیر می گذارد و این عمل نتیجه تاثیر رایحه ها بر سیستم لیمبیک مغز است (سیستم لیمبیک محل کنترل احساسات، یادآوری و ایجاد خاطره در مغز است). ما می توانیم با استفاده از رایحه های طبیعی، احساساتی نظیر آرامش و اعتماد راالقاواحساساتی نظیر ترس و اضطراب را کاهش دهیم.بازاریابی رایحه اصطلاحی جدید در علم بازاریابی است که به گفته بازاریابان مطرح، می تواند در قرن  حاظر، قدرتمند ترین بازاریابی محسوب شود. در بازاریابی رایحه ما بر احساسات مشتریان بدون آنکه متوجه باشند، تاثیر می گذاریم و مشتریان وفادار ایجاد می کنیم.اکنون که با مفهوم بازاریابی رایحه متوجه شدیم، در ادامه به بیان مزایای این نوع بازاریابی برای کلینیک های دندانپزشکی می پردازیم.

مزایای بازاریابی رایحه برای کلینیک های دندانپزشکی

۱.ایجاد محیط آرام

علت استرس بیشتر افراد، رایحه های ناخوشایندی است که یادآور تجربیات ترسناک گذشته هنگام مراجعه به دندانپزشک است. رایحه‌های طبیعی آرام‌بخش می توانند به کاهش استرس افراد و ایجاد اعتماد بیشتر بیمار به دندانپزشک بسیار موثر باشند

۲. احساسات مثبت

رایحه ها زمانی که به درستی انتخاب و در فضای کلینیک منتشر شوند می توانند احساسات مثبتی را در بین بیماران، پزشکان و سایر کارکنان ایجاد کنند. همانطور که قبلا ذکر شد، حس بویایی به مرکز حافظه و احساسات مغز متصل است و بوهای دلپذیر باعث ایجاد خاطرات شاد و آرامش بخش می شود.

۳. بوهای نامطبوع را ماسک می کند

دستگاه پخش کننده رایحه به خنثی کردن بوهای نامطبوعی که ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود کمک می کند. از بوهای ناشی از تجهیزات دندانپزشکی گرفته تا دفع زباله ها، رایحه های طبیعی می توانند به غلبه بر بوهای تند و زننده کمک کنند که در غیر این صورت می تواند باعث ایجاد اضطراب و استرس در بیماران شود.

۴. خاصیت ضد باکتریایی

بسیاری از رایحه های طبیعی دارای خواص ضد باکتریایی هستند و می توان از آنها در کاهش سطح آلودگی کلینیک کمک گرفت.

۵. افزایش سودآوری

در صورتی که بوی مطبوع کلینیک خوشایند و متفاوت از کلینیک های دیگر باشد، بیمارانی که یک عمل دندانپزشکی رضایت‌بخش انجام داده‌اند، احتمالاً کلینیک را به دیگران توصیه می‌کنند.

۶. پیشی گرفتن از رقبا

با وجود کلینیک های دندانپزشکی بی شمار، تبلیغات دهان به دهان بسیار مهم است. از این رو استفاده از بازاریابی رایحه به ویژه برای خدمات دندانپزشکی،بسیار ارزشمند است و یک ایده منحصربفرد برای مطب های دندانپزشکی است تا از دیگران متمایز شوند.

انواع رایج رایحه های مورد استفاده در مطب های دندانپزشکی

 • اسطوخودوس: باعث القای آرامش و کاهش استرس در بیماران می شود
 • وانیل: در حین انجام اقدامات دندانپزشکی، ترس و تنش را کاهش می دهد.
 • پرتقال: سبب کاهش استرس و ضربان قلب در افراد مظطرب می شود.

القای احساسات و خاطرات دوست داشتنی و در نتیجه کاهش احساسات منفی که معمولاً با دندانپزشکی مرتبط است، با کمک یک رایحه طبیعی خوشایند در سراسر سالن پذیرش و ورودی، اتاق انتظار و اتاق های کار به دست می آید. استفاده از رایحه های طبیعی باعث می شود بیماران احساس راحتی، امنیت و آسودگی کنند که این امر برای ایجاد مشتریان وفادار بسیار مهم است. یکی از قوی‌ترین راه‌هایی که بیماران با مطب دندان‌پزشکی ارتباط برقرار می‌کنند، حس بویایی است. بنابراین، استفاده از رایحه های طبیعی می تواند تبدیل به یک برند برای کلینیک دندانپزشکی شما شود.در صورت تمایل می توانید از مشاوران لاوندور برای انتخاب و نحوه استفاده از رایحه ای طبیعی در کلینیک خود مشاوره بگیرید.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

۱۰ قدم تا خلاصی از جوش صورت

۱۰ قدم تا خلاصی از جوش صورت

اگر شما فردی هستید که به جای درمان‌های خانگی طبیعی برای جوش، استفاده از داروهای شیمیایی خواراکی و یا موضعی را روی پوست خود انتخاب کرده‌اید، بدانید که پاک‌سازی طبیعی پوست و به حداقل رساندن جای زخم جوش با استفاده از مواد طبیعی بسیار ایمن تر و ماندگارتر است. یک رژیم غذایی سالم، استفاده از…

پوست ما انعکاسی از سلامت کلی ما است، به همین دلیل است که پوست درخشان و زیبا اغلب ناشی از مراقبت مناسب، آبرسانی و استفاده از یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی است. از طرف دیگر، پوست پوشیده از جوش های سرسفید، سرسیاه و سایر انواع جوش ها می تواند نشان دهنده آسیب اکسیداتیو، تغذیه نامناسب وعدم تعادل هورمونی باشد.

بسیاری از درمان‌های خانگی بی‌خطر برای جوش، جوش‌های سرسیاه، سرسفید و پپیگمانتاسیون ناشی از جای جوش، همگی در دسترس هستند. در زیر من داروهای خانگی طبیعی مورد علاقه خود را به اشتراک می گذارم که سبب خلاص شدن از شر جوش ها و جلوگیری از عود مکرر آن ها می شود. اگر شما فردی هستید که به جای درمان‌های خانگی طبیعی برای جوش، استفاده از داروهای شیمیایی خواراکی و یا موضعی را روی پوست خود انتخاب کرده‌اید، بدانید که پاک‌سازی طبیعی پوست و به حداقل رساندن جای زخم جوش با استفاده از مواد طبیعی بسیار ایمن تر و ماندگارتر است. یک رژیم غذایی سالم، استفاده از اسنشال اویل ها، پاکسازی ملایم و متعادل کردن هورمون ها، همگی درمان‌های خانگی برای جوش هستند که می‌توانید با آن ها سلامت پوست خود را بازیابی کنید، جوش‌ها یا سایر انواع تحریکات پوستی را کاهش دهید و از ایجاد جای جوش جلوگیری کنید.

ابتدا باید بدانیم چه عواملی سبب ایجاد جوش می شوند

علل اصلی جوش عبارتند از:

 • منافذ مسدود شده: ناشی از مواردی مانند تولید بیش از حد چربی و سلول های مرده پوست
 • باکتری ها
 • نوسانات یا عدم تعادل هورمونی: به عنوان مثال، زمانی که هورمون های آندروژن افزایش می یابد، تولید چربی افزایش می یابد. این شرایط اغلب در نوجوانان و جوانانی که از جوش رنج می برند، و زنانی که دوره های پریود نامنظم، بارداری، یائسگی زودرس و سایر شرایط هورمونی را تجربه می کنند، اتفاق می افتد.
 • رژیم غذایی بد و ناسالم
 • اختلالات روانپزشکی مانند افسردگی و اضطراب.
 • استفاده از برخی داروها، از جمله کورتیکواستروئیدها، آندروژن ها و قرص های ضد بارداری
 • کم خوابی
 • اصطکاک و تحریک پوست، مانند وسایل ورزشی و کوله پشتی که می تواند منجر به جوش در قسمت کمر شود.
 • استعداد ژنتیکی
 • سیگار کشیدن و سایر علل التهابی.

درمان های مرسوم

اکثر مردم یا زندگی با جوش را انتخاب می‌کنند، یا از سر ناامیدی به داروها یا درمان‌های شیمیایی روی می‌آورند که اغلب عوارض جانبی دارند یا اصلاً مؤثر نیستند. متخصصان پوست می توانند برای درمان جوش داروهایی از جمله کورتون، پاک کننده و حتی آنتی بیوتیک تجویز کنند. مواد شیمیایی خشن مورد استفاده در محصولات شیمیایی می توانند باعث تحریک بیشتر پوست های از قبل حساس یا ملتهب شوند، بنابراین استفاده از آنها همیشه بهترین گزینه نیست و هرگز برای استفاده مداوم ایمن نیستند.

 • متخصصان پوست گاهی آنتی بیوتیک ها را برای کمک به کاهش میزان گیر افتادن باکتری ها در منافذ تجویز می کنند. نمونه هایی از آنتی بیوتیک های تجویز شده برای درمان جوش عبارتند از: کلیندامایسین، داکسی سایکلین، اریترومایسین و تتراسایکلین که شاید در ابتدا جوش ها را کاهش می دهند ولی با بر هم زدن فلور طبیعی پوست باعث مشکلات زیادی در آینده خواهند شد.
 • داروهای کورتونی نظیر هیدروکورتیزون، دیگر خط درمان هستند که جهت کاهش التهاب استفاده می شوند ولی می توانند عوارض بسیاری برای بدن داشته باشند و در صورت استفاده زیاد سیستم ایمنی بدن را مختل کرده و فرد را مستعد بیماری های متعددی کنند.

درمان های خانگی برای جوش

پوست هر کس متفاوت است، بنابراین به خاطر داشته باشید که درمان موثر جوش های جوش در خانه نیاز به یک رویکرد چند جانبه دارد. درمان های خانگی برای جوش که در زیر توضیح داده شده است را می توان به صورت ترکیبی برای ارائه بهترین نتایج استفاده کرد. با این حال، به خاطر داشته باشید که در حالی که بر جوش غلبه می‌کنید، اجتناب از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که می‌توانند باعث تحریک پوست یا زخم شدن پوست شوند نیز بسیار مهم است:

 • فشار دادن جوش ها
 • پاکسازی بیش از حد با مواد شیمیایی و پاک کننده های خشن
 • عدم آبرسانی به پوست
 • عدم شروع درمان جوش از درون بدن، به بیرون
 • نداشتن صبر

در ادامه ۱۰ کاری که باید انجام دهید تا از شر جوش ها خلاص شوید را بررسی می کنیم

۱. پوست را به آرامی پاک کنید

خلاص شدن از شر جوش های سرسخت، جوش های سر سیاه و سر سفید با پاکسازی کامل اما ملایم پوست شروع می شود. دستور شستشو دهنده پوست چرب را امتحان کنید که دارای سرکه سیب، عسل،روغن جوجوبا و آرومیکس ضد جوش است. عسل پوست را تسکین می دهد، روغن جوجوبا به مبارزه با باکتری ها و قارچ ها کمک می کند وچربی پوست را تنظیم می کند و آرومیکس ضد جوش به تقویت پوست و مبارزه با باکتری های ایجاد کننده جوش کمک می کند و از طرفی سبب القای آرامش و تنظیم خواب شبانه می شود.

اگر متوجه شدید که جوش در اطراف خط موی شما ظاهر می شود، احتمالا شامپوها، نرم کننده ها و اسپری موهای علت آن هستند. زیرا حاوی مواد جوش زا از جمله نفت، پارابن، سیلیکون، سولفات ها، پانتنول و سایر مواد شیمیایی هستند. در صورت امکان از شامپوهای طبیعی استفاده کنید

مانند محصولات مو، محصولات آرایشی و مراقبت از پوست حاوی موادی هستند که می توانند باعث جوش شوند. مواد رایج عبارتند از لانولین، روغن های معدنی، آلومینیوم، رتینیل استات، الکل، اکسی بنزن، تریکلوزان، پارابن، پلی اتیلن، BHA و BHT، و نگهدارنده های مبتنی بر فرمالدئید.

 ۲. pH پوست را به تعادل برسانید

تونینگ گام مهمی در مراقبت صحیح از پوست است. پس از پاکسازی به از بین بردن هرگونه آلودگی و به بازیابی طبیعی پوست کمک می کند

می توانید از اسنشال اویل محلول در آب درخت چای به عنوان تونر استفاده کنید. و با افزودن میزان کمی سرکه سیب PH آن را اسیدی و نزدیک به PH پوست کنید. از طرفی سرکه سیب سرشار از پتاسیم، منیزیوم، اسید استیک و آنزیم های مختلف است که باکتری های بیماری زای روی پوست را از بین می برند.

۳. از ماسک های شفابخش استفاده کنید

برای آبرسانی و التیام بخشیدن به پوست، هفته ای دو بار از ماسک استفاده کنید. ماسک های طبیعی به آبرسانی پوست و مبارزه با علل رایج جوش کمک می کنند. در اینجا دو دستور العمل ماسک وجود دارد که درمان‌های خانگی آسانی برای جوش هستند:

 • ماسک ماست و عسل: یک قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق غذاخوری ماست مخلوط کنید. روی صورت بمالید و به خط مو، خط فک و سایر نواحی مستعد جوش بمالید. ۱۰ دقیقه استراحت کنید و به آرامی با یک پارچه مرطوب، آن را پاک کنید.
 • ماسک دارچین و عسل: دو قاشق غذاخوری عسل ، یک قاشق چایخوری روغن نارگیل و نصف قاشق چایخوری دارچین را با هم مخلوط کنید. روی صورت بزنید. (دور از چشم زده شود، زیرا دارچین می تواند محرک باشد.) ۵ تا ۱۰ دقیقه استراحت کنید و به آرامی با پارچه مرطوب پاک کنید . استفاده هم زمان عسل و دارچین به دلیل خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی به مبارزه با جوش کمک می کند.

در هنگام بروز جوش فعال چند قطره آرومیکس ضد جوش لاوندور را به هر یک از ماسک های بالا اضافه کنید.

۴. به طور منظم لایه برداری کنید (اما به آرامی)

بسته شدن منافذ و پوست مرده هر دو به ایجاد جوش کمک می کنند. لایه برداری مناسب برای از بین بردن این بقایا بسیار مهم است، اما به خاطر داشته باشید که اسکراب های موجود در بازار حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند پوست را بیشتر تحریک کنند.

اسکراب های طبیعی برای مبارزه با جوش و شاداب نگه داشتن پوست، آسان و مقرون به صرفه هستند. می توانید از دستور ساخت اسکراب توت فرنگی استفاده کنید

۵. از آرومیکس ضد جوش لاوندور استفاده کنید

آرومیکس ضد جوش لاوندور حاوی درخت چای است که بر اساس تحقیقات پزشکی، ژل های حاوی ۵ درصد اسنشال اویل درخت چای می تواند به اندازه داروهای حاوی ۵ درصد بنزوئیل پراکسید موثر باشد.(۱)

تحقیقات نشان می دهند که اسنشال اویل درخت چای ممکن است برای برخی افراد کندتر عمل کند، بنابراین صبور باشید.

برای تهیه یک درمان خانگی ساده برای جوش با استفاده از آرومیکس ضد جوش لاوندور، ۲ تا ۴ قطره از این آرومیکس را با یک قاشق غذاخوری روغن جوجوبا مخلوط کنید و به آرامی روی نواحی جوش دار بمالید. سوزن سوزن شدن خفیف طبیعی است، اما اگر باعث سوزش زیاد شد، استفاده را قطع کنید. بعد از یک الی دو دقیقه اضافه روغن را با یک دستمال به آرامی از روی پوست خود پاک کنید. روغن جوجوبا به تعادل چربی پوست شما کمک می کند ولی اگر دوست ندارید از روغن بر روی پوستتان استفاده کنید می توانید همین میزان آرومیکس ضد جوش را با یک قاشق غذاخوری کرم مخلوط کنید

۶. مرطوب کننده را فراموش نکنید

برخلاف تصور عمومی، پوست مستعد جوش نیز، نیاز به مرطوب کردن دارد. استفاده از مواد موضعی که بر خشک کردن پوست تمرکز دارند، پوست را فریب می دهد تا چربی بیشتری تولید کند و در نتیجه باعث مسدود شدن منافذ و جوش بیشتر می شود.

اگر پوست خشک دارید دارید بهترین محصول برای جوش شما روغن نارگیل است. روغن نارگیل یکی از همه کاره ترین و سالم ترین روغن های روی زمین است. در حالی که ممکن است برای برخی از پوست ها خیلی سنگین باشد، ولی یک مرطوب کننده عالی است. یک مطالعه منتشر شده در Biomaterials نشان داد که اسید لوریک موجود در روغن نارگیل قوی ترین فعالیت ضد باکتریایی را در برابر جوش ناشی از باکتری ها نشان می دهد.(۲). تقاضای فزاینده ای برای محصولات زیبایی روغن نارگیل وجود دارد، زیرا اسید لوریک، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای چرب با زنجیره متوسط، پوست و مو را هیدراته و بازسازی می کنند.

برای تهیه یک مرطوب‌کننده مخصوص پوست خشک خانگی، ¼ قاشق چای‌خوری روغن نارگیل را در کف دست‌هایتان گرم کنید. روی صورت و گردن تمیز شده خود صاف کنید. اجازه دهید به مدت پنج دقیقه در پوست خیس بخورد. روغن اضافی را به آرامی با یک پارچه خشک پاک کنید. مقدار جذب شده تمام نیاز پوست شما است، اما هر مقدار اضافی ممکن است باعث ایجاد جوش شود. اگر به این طریق با روغن نارگیل جوش می زنید از روغن جوجوبا استفاده کنید

۷. از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خودداری کنید

برای پوست مستعد جوش مهم است که از قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت شود. اشعه ماوراء بنفش سلول های تولید کننده رنگدانه را تحریک می کند و خطر ایجاد اسکار جوش را افزایش می دهد. بهترین گزینه استفاده از ضدآفتاب های طبیعی و قرار گرفتن در سایه است.

ضد آفتاب های تجاری مملو از مواد شیمیایی مضر هستند که می توانند پوست حساس و پوست مستعد جوش را تحریک کنند. تحقیقات نشان می دهد که روغن نارگیل و زیتون دارای SPF 8 هستند.(۳) برای استفاده به عنوان محافظ در برابر آفتاب، هر چند ساعت یکبار مقدار متوسطی را روی پوست در معرض آفتاب قرار دهید و سعی کنید از ماندن بیش از حد زیر نور مستقیم خورشید در ساعات اوج تابش، که حدودا از ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر هر روز است، خودداری کنید.

۸. مکمل پروبیوتیک مصرف کنید

به یاد داشته باشید، مبارزه با جوش هم نیاز به درمان خارجی و هم یک درمان داخلی دارد. پروبیوتیک ها از هضم سالم و عملکرد سیستم ایمنی حمایت می کنند، به علاوه سیستم ایمنی را برای مبارزه با جوش بهبود می بخشند.

۹. یک رژیم غذایی سالم و با شاخص گلیسمی پایین داشته باشید

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خوردن یک رژیم غذایی با گلیسمی پایین، به این معنی که حاوی مقدار زیادی غلات، محصولات فرآوری‌شده و شکر اضافه نیست، یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای جوش است، زیرا می‌تواند به پیشگیری از آن کمک کند. شاخص گلیسمی، سرعت افزایش قند خون توسط غذاهاست که به ویژه در رژیم های غذایی غربی (نوشابه ها، فست فودها و…) بسیار بالاست حالی که گوشت، غلات و غذاهای گیاهی کامل شاخص گلیسمی پایین دارند.

به عنوان بخشی از پروتکل درمان جوش از درون به بیرون، خوردن غذاهایی که باعث افزایش قند خون یا افزایش التهاب نمی شوند، مهم است. در اینجا نکاتی برای پیروی از یک رژیم غذایی بدون جوش را می توانید مشاهده کنید:

 • روی خوردن مقدار زیادی سبزیجات سبز برگ، انواع توت ها و پروتئین تمرکز کنید.
 • مصرف ماهی را افزایش دهید
 • چربی های سالم برای سلامت پوست و درمان جوش ضروری هستند، بنابراین غذاهای غنی از امگا ۳ مانند ماهی سالمون و مغزهایی نظیر بادام و پسته (البته به میزان کمی در روز) بخورید
 • غذاهای غنی از روی مانند گوشت بره، تخم کدو و مرغ را به رژیمتان اضافه کنید.
 • بیشتر غذاهای با فیبر بالا استفاده کنید زیرا فیبر موجود در سبزیجات، میوه ها، آجیل و دانه ها از پاکسازی روده بزرگ و رشد باکتری های خوب در روده حمایت می کند.
 • غذاهای غنی از ویتامین A از جمله اسفناج، هویج و جگر بخورید

غذاهایی که افراد دارای پوست مستعد جوش باید از آن ها اجتناب کند عبارتند از روغن های هیدروژنه، گلوتن، گندم، شکر و محصولات لبنی مانند شیر گاو.

 • اگر باید بخورید، شیر بز بهتر است .همانطور که محققان دریافته اند که محصولات لبنی می توانند به جوش کمک کنند. علاوه بر لبنیات ، مهم است که آلرژن های شناخته شده یا غذاهایی را که به آنها حساسیت دارید را حذف کنید – آلرژن های غذایی رایج شامل گلوتن، آجیل درختی، سویا و بادام زمینی هستند.
 • غذاهای غنی از قند و کربوهیدرات را کم کنید زیرا مصرف بیش از حد قند می تواند مخمر و کاندیدا را در بدن تغذیه کند که باعث جوش شود.
 • شکلات سرشار از ترکیباتی است که می تواند جوش را تحریک کند. در صورت امکان شکلات را به طور کامل حذف کنید، اما اگر آن را مصرف می کنید، از شکلات تلخ خالص استفاده کنید.
 • غذاهای سرخ شده و فست فودها حاوی موادی هستند که باعث التهاب می شوند، از جمله روغن های هیدروژنه، سدیم، مواد شیمیایی، طعم دهنده ها و شکر.
 • روغن های هیدروژنه و جامد باعث چرب شدن پوست می شود و یکی از دلایل اصلی جوش است. روغن های هیدروژنه را می توان در غذاهایی مانند پیتزا و در غذاهای بسته بندی شده حاوی روغن سویا، روغن ذرت، روغن کانولا و روغن نباتی یافت.

۱۰. از اسنشال اویل ها برای کاهش جای جوش استفاده کنید

اگر قبلاً از جوش رنج می بردید، احتمالاً به این فکر می کنید که چگونه از شر جای جوش هایی که می تواند برای ماه ها یا حتی سال ها باقی بماند خلاص شوید. درمان جای جوش به صبر و پشتکار نیاز دارد. هرچه زودتر درمان اسکار را شروع کنید، نتایج بهتری به دست می آورید.

برای ۶ تا ۱۲ ماه پس از بروز جوش، تا حد امکان از نور خورشید دوری کنید تا از بدتر شدن لکه های تیره و جای زخم جلوگیری کنید. هنگامی که در معرض نور خورشید هستید، از یک ضد آفتاب کاملا طبیعی برای محافظت از پوست استفاده کنید. اگر جای زخم ایجاد شد، یک قطره روغن رزهیپ یا روغن دانه هویج را دو بار در روز روی جای زخم بچکانید تا زمانی که متوجه بهبودی در جای زخم شوید.

روغن نارگیل، اسنشال اویل اسطوخودوس، عسل و لایه برداری ملایم نیز بسته به رنگ و بافت پوست شما می توانند از ایجاد جای زخم جلوگیری کنند. برای کمک به درمان طبیعی جای جوش می توانید ترکیبی از عسل، آرومیکس ضد جوش و اسنشال اویل کندر درست کنید و روی محل مورد نظر بمالید. 

!! خطرات و عوارض جانبی

جوش گاهی اوقات خود به خود با گذشت زمان از بین می رود، به خصوص اگر در نوجوانی یا در دوره پر استرس زندگی خود دچار جوش شوید. اما اگر از جوش کیستیک مداوم رنج می برید، بهتر است برای کمک به پزشک مراجعه کنید، زیرا این جوش ها معمولا ناشی از یک مشکل بزرگتر هستند.

کیست های بزرگ، ملتهب و دردناک زیر پوست شما نشان می دهد که ممکن است یک مشکل سلامتی زمینه ای مانند PCOS، مشکل تیروئید و غیره علت آن باشد. با پزشک خود در مورد علل بالقوه و راه های درمان جوش صحبت کنید.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

ماسک روشن کننده و ضدچروک

با قدرت و خواص پاپایا از پوست خود لایه های مرده را جدا کنید و در برابر اشعه UV مراقبت کنید و به سفت شدن پوست خود کمک کنید.

این ترکیب حاوی ویتامین ها و مواد معدنی می باشد که برای رسیدن یک پوست نرم، درخشان و سالم نیاز هست.

ترکیبات

-۴\۱         یک پاپایا

-۲ قاشق چایخوری   شیر

-۱ قاشق غذاخوری    عسل

-۸ قطره     آرومیکس ضد چروک

طرز تهیه

۱-تمام مواد را در مخلوط کن برقی ریخته و خوب مخلوط کنید تا ترکیبی یکدست بدست آید.

۲-لایه ای یکنواخت از ماسک را روی صورت پخش کنید و پس از ۱۰ الی ۲۰ دقیقه صورت را با آب ولرم شستشو دهید.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

ماسک آبرسان آووکادو

آووکادو، روغن نارگیل و عسل آبرسان های بسیار قوی هستند که ترکیبی بسیار موثر برای پوست به حساب می آیند.

در کنار خاصیت آبرسانی، آووکادو پوست را در برابر اشعه UV محافظت می کند و مانع نفوذ آن به داخل سلول ها می شود. همچنین غنی از ویتامین های C,D,E می باشد.

پس می توانید نصف دیگر آووکادو را بصورت خوراکی استفاده کنید و این میوه پر خاصیت را در برنامه غذایی خود جای دهید و از خواص آن بهره مند شوید.

ترکیبات

_نصف آووکادو

-۲ قاشق غذاخوری  عسل

-۱ قاشق چایخوری  روغن نارگیل

-۱۰ قطره   آرومیکس آبرسان

طرز تهیه

۱-تمام مواد را در مخلوط کن برقی ریخته و خوب مخلوط کنید تا ترکیبی یکدست بدست آید.

۲-لایه ای یکنواخت از ماسک را روی صورت پخش کنید و پس از ۱۰ الی ۲۰ دقیقه صورت را با آب ولرم شستشو دهید.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

ماسک سفت کننده آنتی باکتریال پوست چرب

دیگر نگران چربی اضافی پوست خود نباشید. کافی است با شکستن یک تخم مرغ با چربی و کدری پوست خداحافظی کنید.پروتئین و کلاژن موجود در سفیده تخم مرغ باعث سفتی، قوام، بسته شدن منافذ باز و روشن شدن رنگ پوست می شود.در کنار آن پاپایا با خاصیت لایه برداری و عسل با خاصیت رطوبت رسانی و آنتی باکتریالی خود، ترکیبی عالی برای رسیدن به ظاهری زیبا را فراهم می کند.

ترکیبات

-۱ عدد   سفیده تخم مرغ

-۲\۱ پیمانه   پاپایا

-۱ قاشق چایخوری   عسل

-۱۰ قطره    آرومیکس ضد جوش

طرز تهیه

۱-تمام مواد را در مخلوط کن برقی ریخته و خوب مخلوط کنید تا ترکیبی یکدست بدست آید.

۲-لایه ای یکنواخت از ماسک را روی صورت پخش کنید و پس از ۱۰ الی ۲۰ دقیقه صورت را با آب ولرم شستشو دهید.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

ماسک شاداب کننده پینوکولادا

مواد داخل این ترکیب حاوی آنتی اکسیدان های قوی هستند و پوست را چه در تابستان و چه در زمستان از آسیب ها به دور نگه می دارد.این ماسک خاصیت روشن کنندگی، ترمیم کنندگی و نرم کنندگی دارد و بعد از استفاده از آن، سفتی را در پوست خود احساس خواهید کرد.

ترکیبات

-۳۰ گرم    آناناس خرد شده

-۳۰ ml    شیر نارگیل

-۲ قاشق غذاخوری   شکر قهوه ای

-۱۵ قطره   آرومیکس آبرسان

طرز تهیه

۱-تمام مواد را در مخلوط کن برقی ریخته و خوب مخلوط کنید تا ترکیبی یکدست بدست آید.

۲-لایه ای یکنواخت از ماسک را روی صورت پخش کنید و پس از ۱۰ الی ۲۰ دقیقه صورت را با آب ولرم شستشو دهید.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

ماسک لایه بردار و رطوبت رسان پاپایا

دوست دارید پوست خود را به یک تعطیلات در یک جزیره دعوت کنید؟

این ماسک حاوی پاپایا و آناناس، بهترین گزینه برای آبرسانی، سم زدایی و لایه برداری می باشد. بواسطه لایه برداری آنزیمی پاپایا و آناناس، بعد استفاده از این ترکیب پوستی شفاف، بدون لک و نرم خواهید داشت.

یکی دیگر از خواص این ماسک جمع شدن منافذ پوست است.

ترکیبات

-۲\۱      میوه پاپایا

-۱ پیمانه    آناناس تازه

-۱ قاشق غذاخوری   عسل

-۱۵ قطره آرومیکس اسکراب

طرز تهیه

۱-تمام مواد را در مخلوط کن برقی ریخته و خوب مخلوط کنید تا ترکیبی یکدست بدست آید.

۲-لایه ای یکنواخت از ماسک را روی صورت پخش کنید و پس از ۱۰ الی ۲۰ دقیقه صورت را با آب ولرم شستشو دهید.

*این ماسک قابل استفاده برای دست ها و کل بدن می باشد