نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

تاریخچه علم آروماتراپی (رایحه درمانی)

تاریخچه علم آروماتراپی (رایحه درمانی)

آروماتراپی از دو واژه آروما ( به معنی رایحه و بو) و تراپی (به معنی درمان) تشکیل شده است. و به صورت کلی به معنای استفاده از رایحه های طبیعی در درمان بیماری هاست.

آروماتراپی از دو واژه آروما ( به معنی رایحه و بو) و تراپی (به معنی درمان) تشکیل شده است. و به صورت کلی به معنای استفاده از رایحه های طبیعی در درمان بیماری هاست. علم آروماتراپی به معنای هنر شناخت انواع اسنشال اویل ها (اسانس های طبیعی مشتق شده از گیاهان) و اثر آنها در بیماری مختلف، ترکیب این روایح و چگونگی استفاده از آنها در بیماری هاست.
دانشمندان اعتقاد داشتند که این روغن ها عملکرد های اساسی گیاه را انجام می دهند. و ماهیت اصلی گیاه را در خود دارند. 
اگرچه استفاده از واژه آروماتراپی از قرن ۲۰ آغاز شد. ولی استفاده از آروماتراپی در درمان بیماری ها، پیشینه ای هزار ساله دارد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ایرانیان اولین کسانی بودند که اسنشال اویل ها را از گیاهان استخراج کردند. ولی سند های قطعی تر حاکی از آن است که چینی ها اولین مردمانی بودند که از آروماتراپی به هدف درمان بیماری ها استفاده کردند. اولین سند به جا مانده برای استفاده از این علم ،استفاده از اسنشال اویل سدر برای مومیایی کردن مردگان توسط مصری ها بود. همچنین به‌طور سنتی مصریان از روغن‌های خوشبو برای ماساژ و درمان بیماری‌های گوناگون نیز استفاده می‌کردند. در دوران شیوع طاعون بسیاری از افراد جهت جلوگیری از انتشار این بیماری روغن‌های معطر را می‌سوزاندند زیرا اعتقاد داشتند که بوی خوش، طاعون را ریشه کن می‌کند.
در قرن ۱۱ ابن سینا توانست یک دستگاه تقطیر با استفاده از لوله های خنک کننده اختراع کند که اولین دستگاه تقطیر گیاهان ( تقریبا شبیه دستگاه های امروزی) به شمار می رفت.
در قرن ۱۳ استفاده از اسنشال اویل ها در صنعت داروسازی آغاز شد  و در قرن ۱۴ برای جلوگیری ازشیوع طاعون از آنها استفاده می شد. طی قرن های بعدی اسنشال اویل های بیشتری کشف شدند تا اینکه در قرن ۲۰ و همراه با رنسانس، اجزای اصلی اسنشال اویل ها که به آن ماده موثره می گویند از آن ها جدا و به طور گسترده در صنعت داروسازی استفاده شد و در واقع پایه گذار داروسازی مدرن شد. این امر باعث شد استفاده از اسنشال اویل ها به صورت خالص برای مدتی کمرنگ شود ولی از اواخر قرن ۲۰ و اوایل قرن ۲۱ استفاده از آن ها در صنعت آرایشی و بهداشتی دوباره اوج گرفت. و در سال های اخیرا تحقیقات گسترده ای با هدف درمان بیماری ها و بهبود شرایط بیمار با استفاده از اسنشال اویل ها انجام شده است.
طبق پیش بینی مجله سلامت آمریکا در طی چند سال آینده شاهد انفجار استفاده از ااسانس های گیاهی برای هدف های درمانی هستیم و در سال ۲۰۵۰ تجارت گیاهان دارویی به عنوان اولین تجارت پر سود دنیا شناخته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید