نوشته شده در ۲ دیدگاه

تفاوت اسنشال اویل ها با عصاره و عرق گیاهی

تفاوت اسنشال اویل ها با عصاره و عرق گیاهی

اسنشال اویل ها،(عطر استخراج شده از گیاهان) حاوی اکثر مواد موثره گیاه هستند که تحت فشار بخار آب از گیاه جدا و همراه بخار آب از سطح گیاه بلند می شوند و پس از سرد شدن در ظرفی جمع آوری می شود

اسنشال اویل: اسنشال اویل ها (اسانس های گیاهی) حاوی اکثر مواد موثره گیاه هستند که تحت فشار بخار آب از گیاه جدا  و همراه بخار آب از سطح گیاه بلند شده و پس از سرد شدن در ظرفی جمع آوری می شود و آب اضافی آن ها گرفته می شود. این ترکیبات معمولا خاصیت آنتی اکسیدانی، آنتی باکتریالی و ضد التهابی بیشتری نسبت به عصاره و عرق گیاهی دارند. و دارای خواص منحصر به فردی هستند که عصاره ها و عرق های گیاهی ندارند و اصولا این خواص در آروماتراپی استفاده می شود.

عرق گیاهی: عرق گیاهی مخلوطی از آب و مولکول‌های اسانس شناور در آن است  و اگر عرق گیاهی به شیوه سنتی استخراج شود، مشاهده خواهید کرد که روی سطح عرق گیاهی، چند قطره اسانس که شبیه قطرات روغن است وجود دارد. اگر به صورت صنعتی تهیه شده باشد این اسانس به طورکامل از عرق جدا شده و در مراحل بعدی، این اسانس به شیوه‌های مختلف آبگیری شده و درجـه خلـوص آن را تعیین می‌کنند. از لحاظ درمانی عرق های گیاهی در صورت اصل بودن تاثرات سریع و با پایداری کمتری نسبت به عصاره های گیاهی دارد.

عصاره: عصاره ترکیبی از اجزای گیاهی محلول در آب یا الکل هستند، که توسط انواع حلال های آبی و الکی از کل گیاه جدا می شوند. در روش عصاره گیری، گیاه را در حلال مورد نظر قرار می دهند و اجزائی که قابلیت حل شدن در حلال را دارند از آن جدا شده و وارد حلال می شوند. بر حسب استفاده، گاهی این حلال ها را از مواد گیاهی جدا کرده و عصاره جامد تولید می شود و گاهی جدا نکرده و عصاره محلول تولید می کنند. عصاره حاوی برخی مواد تشکیل دهنده گیاهی است و عموما قابلیت استفاده به صورت خوراکی و موضعی را  دارد.

چهار تفاوت اصلی اسنشال اویل ها و عصاره ها

۱- اسنشال اویل ها معمولاً دارای رایحه برجسته تری نسبت به عصاره ها هستند. و می توان آنها را به دلیل عطر و خواص آنتی اکسیدانی به محصولات آرایشی موجود در خانه اضافه کرد.

۲- برخی گیاهان وجود دارد که اسنشال اویل ندارند اما عصاره های آنها را می توان به طور گسترده جمع آوری و استفاده کرد

۳- تهیه عصاره های گیاهی بسیار آسان است اما این مورد برای اسنشال اویل ها یکسان نیست. تهیه اسانس های گیاهی به محیط ، تجهیزات و ماشین آلات مناسب احتیاج دارند.

۴- تهیه میزان کمی از اسنشال اویل ها به دلیل فرآیند پیچیده نیاز به میزان مواد گیاهی زیادی دارد. اما عصاره ها به مقدار زیاد مواد گیاهی در طی فرآیند استخراج احتیاج ندارند.

دقیقا نمی توان گفت که کدام یک از این محصولات دارای اثر بخشی بیشتری هستند، چرا که این امر به هدف درمان و نوع بیماری بستگی دارد. به عنوان نمونه می توان تاثیرات عصاره گل رز و اسنشال اویل گل رز را اینگونه مقایسه کرد.

تاثیرات عصاره گل رز

هیدراتاسیون پوست: عصاره گل رز دارای خاصیت آبرسانی بسیار شدید است. می توان از آن برای مرطوب نگه داشتن پوست استفاده کرد. برای افرادی که پوست خشک دارند ، این می تواند کمک خوبی برای کاهش خشکی کند.

قرمزی و درمان سوزش پوست:  عصاره گل رز دارای آنتی اکسیدان ها ، ویتامین ها و مواد معدنی است که به کاهش سوزش و قرمزی پوست کمک می کند. همچنین باعث لطافت پوست و خشک و حساس می شود.

کاهش چین و چروک:  قرار گرفتن پوست در معرض بیش از حد نور خورشید عامل بروز علائم اولیه چین و چروک روی پوست و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی در کلاژن است. استفاده از عصاره گل رز می تواند این روند را با استفاده از آنتی اکسیدان های خود در برابر اکسیداسیون سلولی پوست معکوس کند.

تاثیرات اسنشال اویل گل رز

مراقبت از پوست: روغنهای اساسی گل رز باعث کاهش علائم التهاب پوستی می شوند. همچنین در درمان  آکنه ، آبله مرغان ، جوش ها ، زخم ها و استرس موثر است. کشیدگی پوست به دلیل بارداری و کاهش وزن نیز توسط این اسنشال اویل کاهش می یابد. این به دلیل وجود بیش از حد آنتی اکسیدان ها در اسنشال اویل هاست.

درمان زخم: استفاده از اسنشال اویل گل سرخ روی پوست می تواند باعث کاهش عفونت شود و به بهبود سریع زخمها کمک کند.

درمان افسردگی: برای بیمارانی که در مراکز توانبخشی پذیرفته شده اند ، می توان از اسنشال اویل گل رز به همراه داروهای طبیعی آنها برای تقویت اثرات ضد افسردگی استفاده کرد.

کاهش التهاب: اسنشال اویل گل رز به دلیل خاصیت ضد درد ، در آرام کردن تب ، نقرس ، ورم مفاصل بسیار مفید است.

مهار باکتریها:  اسنشال اویل گل رز به عنوان یک باکتری کشنده مهم عمل می کند. این گیاه در درمان اسهال ، وبا ، سایر بیماری های ناشی از تظاهرات باکتری ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی اوقات ، دستگاه های گوارشی داخلی توسط باکتری ها ملتهب می شوند. مصرف اسنشال اویل گل رز در این موارد، در از بین بردن باکتریها مفید است.

جوان سازی پوست: به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی بالا، اسانس گل رز محبوب ترین و گران ترین اسانس محصولات آرایشی و بهداشتی لاکچری محسوب می شود.

2 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت اسنشال اویل ها با عصاره و عرق گیاهی»

  1. با سلام
    ممنون از مطالب مفیدتون

    1. ممنون از توجه تون دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید