نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

آروماتراپی برای حیوانات

آروماتراپی برای حیوانات

استفاده از اسنشال اویل ها و رایحه درمانی به سرعت در حال افزایش است. اما آیا این محصولات برای حیوانات خانگی ما بی خطر هستند؟

استفاده از اسنشال اویل ها و رایحه درمانی به سرعت در حال افزایش است. محبوبیت این اسانس های طبیعی مشتق شده از گیاهان در سال های اخیر به دلیل عطرهای مطبوع و مزایایی که به آنها نسبت داده می شود، به شدت افزایش یافته است. اسنشال اویل ها نه تنها خانه‌های ما را خوشبو می‌کنند، بلکه رایحه‌های آن ها  می‌توانند به طور بالقوه سلامت ما را بهبود بخشند و به ما کمک کنند که تمرکز بیشتری داشته باشیم.اما آیا این محصولات برای حیوانات خانگی ما بی خطر هستند؟ استفاده از اسنشال اویل ها برای بهبود سلامت حیوانات خانگی همچنان یک موضوع بحث برانگیز است. در حالی که برخی از دامپزشکان ممکن است اسنشال اویل ها خاصی را توصیه کنند، اکثر متخصصان دامپزشکی از صاحبان حیوانات خانگی می خواهند که از آنها دوری کنند. در بهترین حالت، مزایای اسانس ها در حیوانات خانگی ثابت نشده است. در بدترین حالت، برخی از اسنشال اویل ها می توانند سلامت حیوان خانگی شما را در معرض خطر جدی قرار دهند.بدن حیوانات خانگی ما اغلب نمی‌تواند مواد را به روشی که ما استفاده می کنیم، متابولیزه کند. این امر حذف برخی از سموم از بدن از جمله برخی اسنشال اویل ها را برای آنها دشوار می کند. اگر بلعیده شوند، استنشاق شوند یا به صورت موضعی استفاده شوند، به خصوص در اشکال بسیار غلیظ، می توانند برای حیوانات خانگی بسیار خطرناک باشند.بنابراین، صاحبان حیوانات خانگی باید در استفاده از اسنشال اویل ها در اطراف حیوانات خانگی احتیاط کنند. مطمئن شوید که نحوه استفاده ایمن از اسانس های طبیعی را و همچنین از کدام اسانس های طبیعی باید به طور کامل اجتناب کنید را می دانید. نه تنها سگ ها و گربه ها در معرض خطر هستند، بلکه خرگوش ها، همسترها، خوکچه هندی و سایر حیوانات خانگی نیز می توانند توسط اسنشال اویل ها آسیب ببینند. پرندگان به ویژه در برابر اثرات سمی استنشاق اسانس طبیعی حساس تر هستند.ما این راهنمای اسنشال اویل ها و حیوانات را گردآوری کرده‌ایم تا بتوانید دوستان چهارپای خود را شاد و سالم نگه دارید! بیایید نگاهی دقیق‌تر بیندازیم که کدام اسنشال اویل هابرای حیوانات خانگی بی‌خطر هستند و کدام‌ها سمی هستند.

اسنشال اویل ها چه ترکیباتی هستند؟

اسنشال اویل ها از گیاهان استخراج می شوند. آنها عطر گیاه هستند. آنها روغن نیستند یعنی زنجیره طولانی اسیدهای چرب ندارند ولی رفتاری شبیه روغن ها را دارند مثلا روی آب قرار می گیرند. توجه داشته باشید که اسانس طبیعی زیتون و روغن زیتون دو چیز متفاوت هستند.مردم حیوانات خانگی خود را دوست دارند، بنابراین قرار دادن اسانس ها و حیوانات در کنار هم گام بعدی منطقی برای بسیاری از افرادی است که اسانس های خود را نیز دوست دارند و به دنبال جایگزینی برای سایر محصولات پاک کننده یا بهداشتی هستند. از این گذشته، صاحبان حیوانات خانگی معمولاً افرادی سخاوتمند هستند که دوست دارند آنچه را که دارند با اعضای خانواده پشمالوی خود به اشتراک بگذارند.متأسفانه، در حالی که بسیاری از اسانس ها برای انسان مفید هستند، اغلب برای حیوانات خانگی مضر هستند.

چگونه اسنشال اویل ها بر سگ ها و گربه ها تأثیر می گذارند؟

برای ایمن نگه داشتن حیوان خانگی خود در مورد اسنشال اویل ها، دانستن برخی اصول اولیه در مورد نحوه عملکرد آنها مهم است. اسانس ها ترکیبات معطر هستند که از گیاهان مختلف استخراج می شوند.از آنجایی که اسانس های طبیعی‌ چربی دوست هستند، به آسانی از طریق پوست و غشاهای مخاطی (مانند مخاط دهان و بینی) جذب می‌شوند، که این سبب می شود اسانس های طبیعی به جریان خون بروند، جایی که بیشتر آن‌ها توسط کبد متابولیزه و دفع می‌شوند.اسانس های طبیعی همچنین می‌توانند به‌عنوان رایحه در هوا شناور شوند و از طریق بینی به اعصاب بویایی و سپس به قسمت آمیگدال بروند، جایی که اسانس های طبیعی واکنشی را در مرکز احساسی مغز تحریک می‌کنند. به عنوان مثال، بوی اسطوخودوس می تواند حس آرامش را القا کند، در حالی که نعناع باعث تحریک انرژی و نشاط می شود. بسیاری از افراد از اسانس های طبیعی برای طیف وسیعی از فواید بالقوه سلامتی استفاده می‌کنند، از جمله: تنظیم خواب، کاهش اضطراب، و همچنین کاهش دردهای عضلانی و احتقان بینی. علاوه بر رایحه درمانی، برخی از اسنشال اویل ها ممکن است به عنوان دافع حشرات نیز عمل کنند و پشه ها و سایر حشرات را دور نگه دارند.اسانس های طبیعی به اشکال مختلف وجود دارند: اسانس های طبیعی خالص، خوشبوکننده‌های هوا، اسپری‌های اتاق، طعم‌دهنده‌ها، داروهای گیاهی، عطر، جواهرات رایحه‌درمانی، محصولات حمام و محصولات شخصی، محصولات تمیزکننده خانگی ، شمع‌ها، و همچنین پخش کننده های اسانس.دیفیوزرهای غیرفعال شامل پخش کننده های نی دار و اسانس سوز ها هستند. همه اینها عطرهای اسانس را در اتاق پخش می کنند که می تواند باعث تحریک تنفسی در سگ ها و گربه ها شود. در مقابل، پخش‌کننده‌های فعال، مانند نبولایزرها یا پخش‌کننده‌های اولتراسونیک، نه تنها عطر را آزاد می‌کنند، بلکه ریز قطرات اسانس طبیعی را نیز بر روی اجسام مجاور می‌نشانند. علاوه بر تحریک تنفسی، استفاده از دیفیوزرهای فعال در واقع می تواند حیوان خانگی شما را در معرض خطر بالقوه بزرگتری قرار دهد، زمانی که آنها اسانس طبیعی روی خز خود را در حین نظافت می خورند.

اسنشال اویل ها برای حیوانات خانگی

در حالی که صاحبان حیوانات خانگی باید از استفاده از اکثر اسانس های طبیعی اجتناب کنند، برخی از آنها در صورت استفاده مناسب برای حیوانات خانگی بی‌خطر هستند. به عنوان مثال، اسطوخودوس (در صورت استفاده کم و در غلظت مناسب) احتمالاً ایمن ترین اسانس برای سگ و گربه است. با این حال، به دلیل تنوع گونه ها، اسانس های طبیعی دیگری که برای سگ ها بی خطر هستند ممکن است برای گربه ها بی خطر نباشند.هنگامی که اسانس طبیعی استفاده می شود، باید آن را رقیق کرده و به طور مناسب اعمال کنید. از آنجایی که میزان سمیت اسانس ها وابسته به دوز است، هر چه محصول غلیظ تر باشد، می تواند خطرناک تر باشد.اغلب، حداقل ۱ قطره اسنشال اویل خالص با ۵۰ قطره روغن حامل برای رقیق کردن مناسب اسانس طبیعی های دوستدار حیوانات خانگی مجاز است.به خاطر داشته باشید که حتی اسانس های ایمن نیز در صورت استنشاق می توانند باعث تحریک راه هوایی شوند. علاوه بر این، فقط به این دلیل که اسانس طبیعی برای سگ یا گربه بی خطر است، لزوماً به این معنی نیست که سلامت آنها را بهبود می بخشد.

اسنشال اویل های مجاز برای سگ ها:

اسنشال اویل های مجاز برای گربه ها:

کدام اسنشال اویل ها برای حیوانات خانگی خطرناک هستند؟

اگر در نظر دارید از هر گونه اسانس گیاهی در خانه خود استفاده کنید، به هر طریقی، ابتدا با دامپزشک خود مشورت کنید. روش‌های بسیار متفاوتی وجود دارد که اسانس‌ها و حیوانات می‌توانند بدون اینکه شما متوجه شوید با هم واکنش داشته باشند.برخی از اسانس ها به خصوص در مقادیر کم بی ضرر هستند. بنابراین اینطور نیست که هرگز نتوانید همزمان اسانس و حیوانات خانگی داشته باشید. اما در هر صورت، همیشه قبل از استفاده از اسانس طبیعی ها، از دامپزشک خود سوال کنید.علاوه بر این، استفاده از اسانس در اطراف سگ ها و گربه های مبتلا به بیماری های تنفسی (از جمله آسم و برونشیت)،  اختلالات کبدی، حیوانات خانگی مسن، توله سگ ها و بچه گربه ها، یا حیوانات باردار یا شیرده نیز باید اجتناب شود. همچنین، از تماس مستقیم پوستی اسانس های طبیعی با زخم‌های باز حیوانات جلوگیری کنید، زیرا پوست آسیب دیده می‌تواند باعث جذب سریع‌تر شود.از مالیدن اسنشال اویل ها به نواحی حساس (چشم ها، گوش ها، بینی و اندام تناسلی) حیوان خانگی خود خودداری کنید. به عنوان مثال، تلاش برای درمان کنه های گوش با استفاده از اسانس طبیعی در مجرای گوش می تواند به پوست، اعصاب و پرده گوش حیوان خانگی شما آسیب برساند. درمان کنه گوش را به دامپزشک خود بسپارید! علاوه بر این، استفاده موضعی از یک اسانس طبیعی مانند اسانس طبیعی درخت چای برای درمان بیماری های پوستی، مانند لکه های پوستی یا آلرژی های پوستی، اغلب باعث تحریک بسیار بیشتری می شود.

گربه ها به اسنشال اویل ها حساس ترند.

گربه ها در برابر اثرات سمی اسانس ها حساس تر هستند. از آنجایی که گربه‌ها زیاد خود را تمیز می کنند، وقتی اسانس های طبیعی روی پوست یا خزشان می‌نشیند، در معرض خطر مسمومیت بیشتری قرار دارند. در چنین مواردی، اسانس های طبیعی از طریق استنشاق، بلع و از  پوست به طور همزمان وارد بدن حیوان می شوند و به سرعت به غلظت سمی در جریان خون می رسند. از آنجایی که گربه‌سانان فاقد آنزیم‌هایی هستند که کبد را قادر می‌سازد تا بسیاری از اسانس های طبیعی‌ را متابولیزه کند و سموم را از بین ببرد، صاحبان حیوان خانگی باید از استفاده از اسانس طبیعی خوراکی، موضعی و استنشاقی در اطراف گربه ها خودداری کنند.

اسانس هایی که برای گربه ها مضر هستند عبارتند از:

مرکبات (لیمو، پرتقال، گریپ فروت، برگاموت) ، کاج، یلانگ یلانگ، نعناع فلفلی، دارچین، میخک، اکالیپتوس، درخت چای، آویشن، پونه کوهی، ریحان، بادام تلخ، شوید، رازیانه، شمعدانی، سرو کوهی، زنجبیل، فلفل قرمز، بادرنجبویه، مر، رزماری، ترخون، افسنطین، زمستان سبز و توس.

اسانس ‌هایی که برای سگ‌ها مضر هستند عبارتند از:

دارچین، مرکبات، نعناع فلفلی، کاج، توس، درخت چای، زمستان سبز، یلانگ یلانگ، رازیانه، میخک، آویشن، سرو کوهی، بومادران، سیر.

علائم مسمومیت در حیوانات خانگی چیست؟

صاحبین حیوانات خانگی باید حیوانات خانگی خود را از نظر علائم سمیت اسانس نظارت کنند  و به محض ظاهر شدن هر یک از این علائم کلیدی برای جلوگیری از آسیب طولانی مدت تنفسی، عصبی یا کبدی سریعا به دامپزشک مراجعهکنند.

 • ناراحتی های گوارشی: علائم شامل ترشح، استفراغ، اسهال است.
 • تحریک تنفسی: علائم عبارتند از عطسه، سرفه، خس خس سینه، مشکل در تنفس، نفس نفس زدن، تنفس با دهان باز در گربه. موارد شدید می تواند منجر به پنومونی آسپیراسیون و دیسترس تنفسی شود.
 • سوزش پوستی یا آسیب به چشم ها، گوش ها، بینی یا گلو: علائم شامل قرمزی یا آبریزش چشم، چروک شدن چشم یا بسته نگه داشتن آن، جاری شدن آب بینی، قرمزی لب ها یا لثه ها، قرمزی پوست، ریزش آب دهان، پنجه زدن در صورت (به دلیل به احساس سوزش)
 • اختلال در سیستم عصبی مرکزی: علائم شامل آتاکسی (لرزش یا مشکل در ایستادن)، ضعف یا لرزش عضلانی، افسردگی یا بی حالی، تغییرات رفتاری است. موارد شدید می تواند منجر به تشنج، فلج اندام های عقبی، هیپوترمی (دمای پایین بدن)، برادی کاردی (ضربان قلب پایین) و افت فشار خون (فشار خون پایین) شود.
 • آسیب کبدی: علائم شامل استفراغ، افزایش ادرار و تشنگی، زردی چشم ها، پوست، لثه ها، کبودی است. موارد شدید می تواند منجر به نارسایی کبد یا نکروز کبدی شود.

اگر حیوان خانگی من این علائم را نشان داد چه باید بکنم؟

 • اگر سگ یا گربه شما پس از استنشاق اسانس، سوزش خفیف تنفسی را تجربه کرد، آنها را به منطقه ای با هوای تازه منتقل کنید.
 • اگر اسانسی با پوست یا خز حیوان خانگی شما تماس پیدا کرد، آن ناحیه را با صابون مناسب شستشوی حیوانات بشویید.
 • اگر سگ یا گربه شما اسانسی را خورد، فورا با دامپزشک خود مشورت کنید. القای استفراغ نکنید.
 • اگر نگران هستید که حیوان خانگی شما با اسانس مسموم شده است و حیوان خانگی شما پس از انجام اقدامات فوق بهبود نیافته است یا علائم شدیدی از خود نشان می دهد، با نزدیکترین کلینیک دامپزشکی تماس بگیرید.

اگر دامپزشک به شما توصیه کرد که به دنبال درمان باشید، محصول اسانس را با خود به ویزیت دامپزشکی خود ببرید تا به دامپزشک خود در شناسایی ماده سمی و دوز کمک کنید. دامپزشک شما با معاینه فیزیکی و آزمایش خون شروع می کند. اگر سگ یا گربه شما در دیسترس تنفسی باشد، اکسیژن درمانی خواهد شد. بسته به شدت سمیت، حیوان خانگی شما، ممکن است درمان های مختلفی را دریافت کند. در موارد شدیدتر ممکن است حیوان شما چند روز در بیمارستان بستری شود.

نکاتی برای استفاده ایمن از اسنشال اویل ها در اطراف حیوانات خانگی

خوشبختانه، اکثر موارد مسمومیت با اسانس دارای علائم خفیف با تشخیص سریع و درمان دامپزشکی هستند. با این حال، پیشگیری کلیدی است. صاحبین حیوانات خانگی می توانند با رعایت این نکات ایمنی هنگام استفاده از اسنشال اویل ها در خانه، خطر آسیب به سگ و گربه خود را کاهش دهند.

 • فقط از اسنشال اویل ها برای حیوانات خانگی از مارک های معتبر استفاده کنید و قبل از مصرف آن به سگ یا گربه خود، آن را با روغن حامل مناسب حیوانات خانگی رقیق کنید. از استفاده در اطراف حیواناتی که بیشتر در معرض اثرات سوء هستند خودداری کنید. و هرگز یک محصول با غلظت بالا را به حیوان خانگی خود ندهید یا آن را به صورت موضعی استفاده نکنید.
 • ابتدا “تست بویایی” را امتحان کنید تا حیوان خانگی خود را با اسانس طبیعی آشنا کنید .هرگز یک اسانس را به حیوان خانگی خود تحمیل نکنید.
 • اسنشال اویل ها را به غذای حیوان خانگی خود اضافه نکنید.
 • بطری ها و محصولات اسانس ها را دور از دسترس حیوان خانگی خود یا در کابینت قفل کنید.
 • در صورت استفاده از دیفیوزرهای غیرفعال، مطمئن شوید که حیوان خانگی شما می تواند از آن منطقه دور شود. از استفاده در اطراف پرندگان خودداری کنید.
 • هنگامی که حیوان خانگی شما در اتاق است، به خصوص در اطراف پرندگان و حیوانات خانگی که مرتباً خود را تمیز می کنند، مانند گربه ها، از پخش کننده فعال خودداری کنید.
 • استفاده از پخش کننده ها، اسپری ها و سایر فرآورده های اسانس را به مدت کوتاهی محدود کنید و قبل از اجازه ورود دادن به حیوان خانگی خود، اتاق را هوا دهید.
 • از ترکیب اسانس های طبیعی مختلف (که می تواند به طور ناخواسته غلظت را افزایش دهد) خودداری کنید و از استفاده از محصولات خالص یا مخلوط هایی که غلظت آنها در برچسب مشخص نشده است خودداری کنید.
 • پس از استفاده از یک محصول اسانس روی خود، مانند عطر یا اسانس طبیعی ماساژ، همیشه قبل از دست زدن به سگ یا گربه، دستان خود را بشویید. و اجازه ندهید حیوان خانگی شما محصول را از روی پوست یا لباس شما لیس بزند.

امیدواریم این نوشتار به دانش شما درباره اسنشال اویل ها و حیوانات کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید