نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

راهنمای رقیق سازی اسنشال اویل ها

راهنمای رقیق سازی اسنشال اویل ها

اسنشال اویل ها (اسانس های طبیعی) غلظت مولکولی بسیار بالایی دارند که باید قبل از استفاده موضعی رقیق شوند.

استفاده رقیق نشده از اسنشال اویل ها روی پوست می تواند مضر باشد و به طور بالقوه باعث تحریک یا حساسیت شود. گاهی می شنویم که برخی افراد این قانون را رعایت نمی کنند و استفاده از برخی اسنشال اویل ها روی پوست را بی خطر می دانند، به ویژه اسطوخودوس و درخت چای. ولی توصیه مراجع معتبر این است که هرگز اسنشال اویل ها رقیق نشده را روی پوست خود قرار ندهید. حتی اسطوخودوس یا درخت چای. (مگر در برخی موارد ویژه)همیشه قبل از استفاده از اسنشال اویل ها روی پوست، پوست سر یا موهای خود، آن ها را به اندازه کافی رقیق کنید. مواردی وجود دارد که افراد باتجربه آروماتراپی این اقدام احتیاطی را انجام نمی دهند. تنها زمانی که دانش قابل توجهی درباره اسانس به دست آوردید، می توانید برخی اسنشال اویل ها را رقیق نشده را روی پوست بمالید. مارج کلارک تجربه خود را در مورد حساسیت در کتاب خود ( اسانس ها و معطرها) به اشتراک می گذارد. مارج تجربه و پیامدهای تاسف بار طولانی مدت خود را برای استفاده از اسانس اسطوخودوس رقیق نشده را اینگونه بیان می کند:یکی از مربیان من به من یادآوری می کند که “حساسیت برای همیشه است.” و من می دانم که او درست می گوید. سال ها پیش کتاب هایی را خواندم که می گفتند اسانس طبیعی اسطوخودوس را می توان به طور مرتب و روزانه (رقیق نشده) استفاده کرد. من به صورت روزانه و نادانسته از اسطوخودوس رقیق نشده روی پوستم استفاده کردم و در نتیجه یک واکنش حساسیت ایجاد کردم. امروز، تقریباً دو دهه بعد، اگر به هر شکلی با اسطوخودوس در تماس باشم، بلافاصله دور جدیدی از درماتیت تماسی را شروع خواهم کرد که ممکن است ماه ها طول بکشد تا بهبود یابد.(مارج کلارک، اسانس‌ها و آروماتیک‌ها)

چگونه اسنشال اویل ها را برای استفاده موضعی رقیق کنیم؟

استفاده از رقت ۲٪ اسانس به طور کلی یک دستورالعمل بی خطر برای استفاده موضعی از اسنشال اویل ها (اسانس های طبیعی) در بزرگسالان در نظر گرفته می شود، برای کودکان از رقت ۰.۵ درصد و برای زنان باردار یا افراد مسن، فقط از رقت ۱٪ استفاده کنید. در مورد کودکان، فقط از اسنشال اویل هایی استفاده کنید که برای کودکان بی خطر هستند، مانند اسطوخدوس.برای بسیاری از افرادی که به عطرهای تجاری، لوسیون ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، صابون ها و خوشبو کننده های اتاق که عمدتاً با اسانس های مصنوعی معطر می شوند، عادت کرده اند، عطر رقت ۲ درصد ممکن است در ابتدا ضعیف به نظر برسد. اگر به محصولاتی با رایحه قوی عادت دارید، مطمئن باشید که با گذشت زمان، تفاوت های ظریف ترکیبات رقیق خود  را درک خواهید کرد.

ساده ترین راه برای ایجاد رقت ۲٪

هنگام کار با مقادیر کم اسانس برای استفاده شخصی خود، ساده ترین راه برای اندازه گیری، قطره است. متأسفانه، یک قطره از یک اسانس ممکن است بزرگتر یا کوچکتر از دیگری باشد، و عواملی همچون، ویسکوزیته، دمای اسانس و اندازه قطره چکان بر میزان قطره موثر باشد. به این ترتیب، اندازه‌گیری قطره‌ای دقیق‌ترین روش برای اندازه‌گیری اسنشال اویل ها یا روغن های حامل نیست، اما به طور کلی برای ایجاد ترکیب‌ها و دستور العمل‌های موضعی کوچک برای استفاده شخصی شما مشکلی ندارد. (دقیق ترین روش اندازه گیری وزنی است، نه به صورت قطره ای یا حجمی. برای ترکیب و دقت بیشتر، اندازه گیری وزنی توصیه می شود). از آنجایی که اکثر کسانی که به این مقاله مراجعه می کنند در کار با اسانس ها تازه کار هستند و با اندازه گیری مقادیر ریز اسنشال اویل ها بر حسب وزن آشنایی ندارند می توانند از قاعده زیر برای رقیق سازی استفاده کنند.زمانی که به دنبال رقت ۲٪ با استفاده از روش قطره ای هستید، ۱۲ قطره اسانس را به ۳۰ میلی لیتر(سی سی) از روغن حامل ، لوسیون، کره گیاهی، مرطوب کننده، کرم، شامپو، صابون و … اضافه کنید. از نظر فنی، این روش اندازه گیری کاملاً دقیق نیست. در اندازه گیری دقیق، ۲٪ اسنشال اویل باید فقط به ۸/۲۷ سی سی حامل اضافه شود، اما افزودن آن به حدود ۳۰ سی سی حامل، اندازه گیری آن را برای اکثر افراد بسیار آسان تر می کند. توجه داشته باشید که به طور متوسط، هر ۱۰۰ قطره اسانس برابر با ۵ سی سی است. البته همچنان تاکید می شود که ، این بسته به اندازه و نوع پیپت، قطره چکان یا روزنه مورد استفاده و ویسکوزیته (ضخامت) اسانس خاص می تواند متفاوت باشد.علائم حساسیت می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما معمولا به صورت یک آلرژی پوستی خفیف تا شدید می تواند باشد. موارد شدیدتر حساسیت به طور بالقوه می تواند منجر به مشکلات تنفسی شود. هنگامی که نسبت به یک اسانس حساسیت ایجاد کردید، احتمالاً به طور دائم به آن اسانس حساس خواهید ماند، حتی اگر شروع به رقیق کردن کافی آن کنید. همچنین ممکن است به سایر اسنشال اویل ها نیز واکنش نشان دهید و همچنین واکنش‌هایی نسبت به محصولات حاوی این اسانس ها را تجربه خواهید کرد. ولی نگران نباشید به طور متوسط از هر ۱۰۰ نفر تنها ۱ نفر به اسنشال اویل ها حساسیت نشان خواهند داد.

حساسیت به اسنشال اویل ها

از اسنشال اویل ها با دقت استفاده کنید

با همان دقتی که با داروها رفتار می کنید، از اسنشال اویل ها استفاده کنید. لازم نیست بترسید یا از آن ها اجتناب کنید و مطمئناً نباید کسی را از لذت بردن از تمام مزایایی که رایحه درمانی ارائه می‌دهد ترساند. آنها می توانند یک موهبت شگفت انگیز در یک سبک زندگی باشند. با این حال، به یاد داشته باشید که هنگام کار با اسنشال اویل ها، مقادیر بسیار کم هم، بسیار قوی هستند.قبل از استفاده روی پوست، اسنشال اویل های خود را به اندازه کافی رقیق کنید و در مورد اسانس هایی که بیشتر باعث تحریک و حساسیت می‌شوند احتیاط کنید. به یاد داشته باشید که حتی اگر تا به امروز از یک یا چند اسانس رقیق نشده استفاده کرده اید و مشکلی نداشته اید، این تضمین نمی کند که با قرار گرفتن در معرض مکرر حساسیت ایجاد نکنید. رقیق سازی مناسب همیشه توصیه می شود.مقاله اسنشال اویل هاکه ممکن است باعث تحریک پوست و حساسیت پوستی شوند را بخوانید تا بدانید کدام روغن‌ها باید با احتیاط بیشتری در کاربردهای موضعی استفاده شوند.

سوال: چگونه با اسانسی کار کنم که حداکثر توصیه پوستی کمتر از ۲% دارد؟

از اسنشال اویل بالاتر از حد مجاز پوستی توصیه شده استفاده نکنید. از همان نوع محاسباتی که در بالا توضیح داده شد، می توان به عنوان مبنای کار با اسانس هایی که حداکثر مصرف پوستی متفاوتی دارند، استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر ایمنی اسانس حداکثر ۰.۷٪ است مانند اسنشال اویل علف لیمو، ۶۰۰ قطره (متوسط ​​تعداد قطرات در ۳۰ سی سی) را در ۰.۰۰۷ ضرب کنید (این نسخه اعشاری ۰.۷٪ است)، در نتیجه حداکثر توصیه ۴.۲ قطره در هر ۳۰ سی سی است، و باید به ۴ قطره در ۳۰ سی سی گرد شود.

سوال: آیا در صورت استفاده از اسنشال اویل ها در دیفیوزر و یا اسانس سوز، نیاز به رقیق کردن آنها دارم؟

هنگام استفاده از اسنشال اویل هادر دیفیوزر خود، لطفاً دستورالعمل‌هایی را که با نوع خاص یا مدل دیفیوزر ارائه می‌شود، دنبال کنید. باید حتماً دستورالعمل‌هایی را که با برند و مدلی که دارید بررسی کنید. ولی معمولا استفاده از اسنشال اویل ها در دفیوزرها نیازی به رقیق سازی ندارد. در اسانس سوز ها نیز، رقیق سازی نیاز نیست مگر اینکه بخواهید سرعت فراریت اسانس خود را کاهش دهید. مثل زمانی که از اسانس مرکبات استفاده می کنید، برای طولانی تر شدن زمان پخش می توانید اسانس خود را با مقدار دلخواه روغن بی بو مثل جوجوبا یا بادام مخلوط کنید.

همچنین گروه لاوندور برای شما ماشین حسابی را فراهم کرده که با استفاده از آن می توانید مقدار اسنشال اویل لازم برای هر مقدار ماده اولیه با هر درصد رقیق سازی را بدست آورید. برای استفاده از این ماشین حساب کافیست از طریق منوی بالای سایت وارد پایگاه دانش شده و در بخش ابزارهای محاسبه، گزینه حسابگر میزان اسنشال اویل در محصولات کازمتیک را انتخاب نمایید. توجه نمایید که در حجم های بالاتر ماشین حساب مقادیر دقیق تری را نسبت به جدول فوق محاسبه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید