نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

آیا تمام تبلیغات در مورد رایحه درمانی و اسنشال اویل ها درست است؟

آیا تمام تبلیغات در مورد رایحه درمانی و اسنشال اویل ها درست است؟

آروماتراپی علم استفاده از اسنشال اویل ها (اسانس طبیعی و گیاهی)، برای بهبود شرایط جسمی، عاطفی و معنوی است ولی جایگزین مراقبت‌های پزشکی استاندارد نیست.

ابتدا، بیایید مطمئن شویم که تعریف واقعی رایحه درمانی (آروماتراپی) را درک کرده اید. آروماتراپی علم استفاده از اسنشال اویل ها (اسانس طبیعی و گیاهی)، برای بهبود شرایط جسمی، عاطفی و معنوی است. رایحه درمانی شامل استفاده از روغن های معطر( عطرهای شیمیایی) یا سایر محصولات مصنوعی نمی شود.در دنیا هیچ قانونی برای استفاده از آروماتراپی وجود ندارد، بنابراین هر سازنده ای، حتی آنهایی که شامل مواد مصنوعی هستند، می توانند کلمه رایحه درمانی را بر روی برچسب محصولات خود بچسبانند. و متأسفانه تعدادی از شرکت ها این کار را انجام می دهند. برخی حتی تا آنجا پیش می روند که ادعاهای بی اساس را مطرح می کنند. اکثر مصرف کنندگان به اشتباه فکر می کنند که شمع های ساخته شده با موم پارافین و اسانس های شیمیایی ( که هر دو هنگام سوزاندن سموم ترشح می کنند) و تعدادی دیگر از محصولات سمی که بوی خوبی دارند برای رایحه درمانی مناسب هستند.در زیر چند پرسش و پاسخ متداول وجود دارد که به روشن شدن اینکه رایحه درمانی چه کاری می تواند انجام دهد و چه کاری نمی تواند انجام دهد کمک می کند.

آیا اسانس ها ی طبیعی یا رایحه درمانی می توانند بیماری اصلی یا مشکل روانی من را درمان کنند؟

اگر انتظار دارید که استفاده از اسانس های طبیعی  به تنهایی یک بیماری بزرگ مانند دیابت، فشارخون سرطان، و … را درمان کند، اشتباه می کنید. واقعیت این است که  استفاده ایمن و معقول از اسانس های طبیعی می تواند به وضعیت جسمانی شما کمک کند، می تواند به کاهش علائم بیماری کمک کند، برخی عفونت ها را درمان کند، پوست شما را در وضعیت مطلوبی قرار دهد و برخی مشکلات پوستی مثل جوش را حل کند و روند پیری پوست را کند کند. آروماتراپی می تواند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد، یا به کاهش استرس، افزایش میل جنسی، کاهش افسردگی  و یا سایر عوامل روانی کمک کند. در سال های اخیر  آروماتراپی به عنوان طب مکل بسیار خوب و لذت بخشی در دنیا  مطرح شده است. از آن جا که خیلی از بیماری ها ریشه روحی روانی  دارند می تواند به طور غیر مستقیم از بسیاری از بیماری ها پیشگیری کند.نتایجی که با استفاده از اسنشال اویل ها و رایحه درمانی در سبک زندگی خود تجربه می کنید برای شما بسیار مهیج و شگفت انگیز خواهد بود.توجه داشته باشید که آروماتراپی و استفاده از اسنشال اویل ها جایگزین مراقبت‌های پزشکی استاندارد نیست، اما در صورت انجام مناسب می‌تواند مکمل بسیار خوبی برای آن باشد. در برخی موارد، رایحه درمانی ممکن است یک انتخاب جایگزین برای مصرف داروهای تجویزی یا بدون نسخه باشد. آروماتراپی می تواند برای انواع بیماری ها یا علائم رایج مانند کمک به بریدگی ها، زخم ها، کبودی ها، التهاب، آرتریت، سفتی عضلات، سوء هاضمه، آکنه، مراقبت از پوست، مراقبت از مو، بهداشت، درد های قبل از قاعدگی و برای بهبود شرایط ذهنی و عاطفی مفید باشد. و به مانند استرس، خستگی، اضطراب، بی خوابی، ترس و کاهش تمرکز کمک کند.اسنشال اویل هاو تمرین رایحه‌درمانی می‌توانند سبک زندگی فرد را به طرز فوق‌العاده‌ای بهبود بخشند، به‌ویژه اگر زمانی را صرف آموزش در مورد هر اسانس، شیمی، ایمنی و کاربردهای آن کنید. فریب هیچ گونه ادعایی مبنی بر اینکه اسانس ها می توانند بیماری های بزرگ را درمان کنند یا معجزه را نخورید. رایحه درمانی می تواند نقش مفیدی داشته باشد، اما نباید به عنوان یک درمان به آن وابسته بود.

آیا “علمی”  پشت استفاده از اسنشال اویل ها وجود دارد؟

اسانس‌ها از مجموعه‌ای از ترکیبات طبیعی تشکیل شده‌اند که معمولا یک یا دو تا از این ترکیبات بیش از پنجاه درصد ترکیب آن اسانس را تشکیل می دهند، که به آن ماده موثره آن اسانس گفته می شود. به عنوان نمونه، لینالول ماده موثره اسانس اسطخودوس است. ماده موثره اسانس ها به صورت مجزا در صنایع داروسازی بسیار پر کاربرد هستند اسانس های دارای ترکیبات شیمیایی ماننداسترها، اکسیدها، الکل‌ها، ترپن‌ها، فنل‌ها و آلدئیدها هستند. تحقیقات نشان داده است که استرها خواص ضد التهابی و آرام بخشی قابل توجهی دارند.  که برای آرامش و بی خوابی بسیار خوب عمل می کنند. برخی از اسانس ها به علت ترکیبات شیمیایی طبیعی که دارند، یک ضد باکتری ، ویروس و یا ضد قارچ طبیعی هستند. همه اسانس ها دارای ترکیب منحصر به فرد خود هستند که سبب بروز خواص مختلفی در آن ها می شود.استفاده از همه اسانس ها در آروماتراپی ایمن نیست، مهم نیست چقدر بوی «خوب» (یا نه چندان خوب) دارند. به عنوان مثال، از اسنشال اویل افسنطین معمولاً اجتناب می‌شود و جزو اسانس های پر خطر دسته بندی می شود. زیرا حاوی غلظت قابل توجهی از کتون ها از جمله سوجون (Thujone) است. تحقیقات نشان داده است که سوجون به طور بالقوه باعث تشنج و آسیب کبدی می شود. همچنین بعضی اسانس ها برای برخی افراد خطرناک است. مثلا اسانس رزماری برای افراد با سابقه صرع می تواند ایجاد تشنج کند.[منبع: کتاب ایمنی اسانس رابرت تیسراند و رودنی یانگ)حالا با گفتن این موضوع، کاربردهای دیگری از اسانس ها وجود دارد که توسط علم قابل اثبات نیست. کاربرد معنوی اسانس ها یکی از این موارد است.

چرا اسانس‌ها و رایحه‌درمانی در حال حاضر بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند، اگر از هزاران سال پیش استفاده می شده اند؟

استفاده از اسانس های طبیعی  از قرن ها پیش رواج داشته است. ولی بعد از انقلاب صنعتی و توانایی جداسازی ماده موثره اسانس ها، به مرور استفاده ازاسانس ها به شکل تام به فراموشی سپرده شد و ماده موثره آن ها در صنعت داروسازی مدرن به کار گرفته شد.به نظر می رسد، افزایش محبوبیت رایحه درمانی در سال های اخیر به ۳ دلیل اصلی باشد.

  1. جامعه امروزی نسبت به سلامتی آگاهی بیشتری پیدا کرده است و اکنون پذیرای روش‌های جایگزین طبیعی سلامتی از جمله رایحه درمانی است. رسانه ها، اگرچه گاهی نادرست هستند، اما به طور فعال روند افزایش آگاهی سلامت و طب جایگزین را پوشش می دهند.
  2. اینترنت، دسترسی افراد و به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد اسنشال اویل ها و رایحه درمانی را آسان تر کرده است. امکان شبکه سازی و خرید آنلاین اسانس ها تاثیر مثبتی بر رشد کسب و کارهای رایحه درمانی داشته است، اما به دلیل اطلاعات نادرست باعث سردرگمی زیادی نیز شده است.
  3. سبک زندگی امروزی اکنون پرمشغله تر و پر استرس تر شده است. تعداد زیادی از انسان ها از مشکلاتی مانند استرس و بد خوابی رنج می برند و درمان های دارویی اغلب اعتیاد آورند ومردم رغبتی به استفاده از آن ها نشان نمی دهند. از آنجایی که رایحه درمانی می تواند به کاهش استرس کمک کند و به فرد کمک کند تا انرژی یا آرامش بیشتری داشته باشد، در جامعه مورد توجه قرار گرفته است. متاسفانه گاهی اوقات کلمه “رایحه درمانی” را روی محصولات بعضی شرکت ها می بینیم، در حالی که هیچ اسانس طبیعی در آن محصول به کار نرفته است و این کلمه به اشتباه و با سو استفاده، به کار برده می شود. بنابراین، افزایش آگاهی از رایحه درمانی هم مثبت و هم منفی است. متأسفانه، اطلاعات نادرست زیادی در مورد آروماتراپی و محصولات دارای برچسب اشتباه در اطراف ما وجود دارد.

آیا می توان اسنشال اویل ها را بدون رقیق سازی روی پوست زد؟

اسنشال اویل هارا نباید رقیق‌نشده روی پوست استفاده کرد زیرا در به صورت خالص می‌توانند تحریک‌کننده پوست باشند.از طرفی وقتی اسنشال اویل ها را رقیق می کنیم به جذب بهترشان کمک می کنیم، زیرا اسانس های طبیعی در حالت خالص بسیار فرار هستند و مقدار زیادی از آن ها قبل از ورود به پوست وارد هوا می شود.همچنین خلاف ادعای برخی افراد، اسانس هایی نظیر اسطخودوس و درخت چای هم نباید به طور مستقیم روی پوست زده شود. مگر در برخی موارد مثل سوختگی های جزیی که اسنشال اویل اسطخودوس را مستقیما روی قسمت ملتهب می زنیم و یا درخت چای که برخی موارد مستقیم روی جوش صورت زده می شود.

آیا تحقیقات علمی، اثربخشی رایحه درمانی را ثابت کرده است؟

مقالات بسیار زیادی درباره تاثیر اسانس های طبیعی و رایحه درمانی وجود دارد، که تاثیر پذیری این روش را تایید می کند.(می توانید نگاهی بیاندازید به مقاله Essential oils used in aromatherapy: A systemic review).اثراتی مانند آرامبخشی، آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی، ضد ویروسی ، ضدقارچی، ضد سرطانی، ضد التهابی و … اسانس های طبیعی توسط مقالات متعددی به اثبات رسیده است. ولی با این وجود به علت اثرات متعدد اسانس های طبیعی،  تحقیقات در زمینه آروماتراپی هنوز اول راه است و نیاز به بررسی های بیشتری است.

از اسنشال اویل ها در تهیه چه محصولاتی می توان استفاده کرد؟

اسنشال اویل ها در تهیه محصولات بسیار زیادی مانند محصولات آرایشی- بهداشتی، شامپوها، صابون ها، کرم ها، لوسیون ها، شمع ها، ماساژ، عطر طبیعی، محصولات مربوط به پدیکور، مانیکور، بادی اسپلش ها، بالم ها، محصولات زیبایی پوست، شوینده ها و … استفاده می شوند که هم سبب بوی دلپذیر میشوند و هم اثر بخش آن محصول را چندین برابر می کنند.کاربرد های اسنشال اویل ها به واقع نامحدود است. و دنیای بسیار گسترده ای را پیش روی ما باز می کند.

آیا می توان اسنشال اویل ها را به صورت خوراکی مصرف کرد؟

اسنشال اویل ها مایعات بسیار غلیظی (غلظت مولکولی بالایی دارند، هر قطره اسنشال اویل تقریبا برابر ۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ مولکول است) ومواد بسیار قوی هستند. آنها نباید خودسرانه به صورت خوراکی مصرف شوند. ( یک قطره اسانس نعنا برابر ۲۸ لیوان دمنوش نعنا اثربخشی دارد).در آروماتراپی از مصرف خوراکی اسانسهای طبیعی اجتناب می شود. مگر در شرایط خاص با اسانس های خاص و زیر نظر پزشک آروماتراپیست حرفه ای.

آیا همه گیاهان و میوه ها حاوی اسانس هستند؟

خیر، همه گیاهان و میوه ها اسانس ندارند و یا تا کنون نتوانسته اند اسانس آن ها را استخراج کنند. مثلا اسانس طبیعی موز، توت فرنگی و یا هندوانه وجود ندارد و اگر اسنشال اویلی با این نام ها دیدید، یقین کنید که تقلبی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید