نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

استفاده از رایحه های طبیعی در کلینیک های دندانپزشکی

استفاده از رایحه های طبیعی در کلینیک های دندانپزشکی

مراجعه به دندانپزشک به دلیل ماهیت روش های درمانی در بیشتر افراد ایجاد ترس و ناخوشایندی می کند. استفاده از رایحه های طبیعی یکی از موثرترین راه های کاهش استرس و روشی برای غلبه بر ترس یا فوبیای دندانپزشکی است.

وجود کلینیک های دندانپزشکی برای حفظ بهداشت دهان و دندان در کودکان و بزرگسالان ضروری هستند. با این حال، مراجعه به دندانپزشک به دلیل ماهیت روش های درمانی با تجهیزات دندانپزشکی، در بیشتر افراد ایجاد ترس و ناخوشایندی می کند. بیمارانی که ترس زیادی از درمان های دندانپزشکی دارند، ممکن است به کلی از مراجعه به دندانپزشک اجتناب کنند و فقط زمانی که مجبور می شوند راهی کلینیک های دندانپزشکی شوند. همچنین عوامل جانبی مثل زمان زیاد انتظار در دندان پزشکی، ترس از نرسیدن به موقع و نگرانی برای نوبت دهی با زمان های طولانی همگی موجب اضطراب در بیماران می شود.

بوی بد موجود در مطب دندانپزشکی می تواند به طور ناخودآگاه بر احساسات افراد تاثیر بگذارد و باعث القای ترس و اضطراب شود. دلیل این امر این است که حس بویایی به مرکز حافظه (سیستم لیمبیک) مغز متصل می شود و رایحه ها را به خاطرات متصل می کند و می تواند سبب القای احساسات منفی و یا مثبت شود. از این رو راه حل های بازاریابی رایحه در صنعت دندانپزشکی بسیار موثر هستند و اینجا در مورد مزایای رایحه های طبیعی برای کلینیک های دندانپزشکی صحبت خواهیم کرد.اما قبل از آن اجازه دهید بفهمیم که منشأ این بوهای ناخوشایند در کلینیک های دندانپزشکی دقیقا چیست؟

  1. محصولات تمیز کننده: مطب دندانپزشکی برای جلوگیری از خطر عفونت باید کاملا تمیز باشد. بنابراین جای تعجب نیست که بوی دستمال مرطوب ضد عفونی کننده، صابون ضد باکتری، الکل و حتی دستکش لاتکس را حس کنید. گلوتارآلدئید یک ماده شیمیایی سمی است که در استریل کردن ابزار دندانپزشکی و سایر انواع تجهیزات پزشکی استفاده می شود و دارای بوی تند سیب گندیده است که می تواند بر احساسات شما غلبه کند.
  2. روش های دندانپزشکی: در بسیاری از روش های درمانی که توسط دندانپزشکان انجام می شود، مانند پر کردن روکش کردن از میخک استفاده می شود که بوی نسبتا تندی دارد و برای بیشتر افراد ناخوشایند است.دندانپزشکان، آموزش و تجربه زیادی دارند و باید یک فضای کاری بهداشتی و عاری از عفونت را ایجاد کنند تا بهترین مراقبت ممکن را برای بیماران تضمین کنند. بنابراین اجتناب از این بوهای ناخوشایند به طور کلی ممکن نیست. با این حال، این بدان معنا نیست که آنها نمی توانند از مزایای بازاریابی رایحه بهره ببرند.استفاده از رایحه های طبیعی در کلینیک های دندانپزشکی می تواند به کاهش بوهای ناخوشایند و در نتیجه کاهش حس بد افراد کمک بسیاری کند.حال بهتر است کمی با روایح طبیعی و نحوه تاثیر آن ها بر احساسات آشنا شویم روایح طبیعی در واقع عطر گیاهان و گل ها هستند که به طور خالص از گیاه استخراج می شوند و به دلیل خواص اعجاب انگیزی که دارند، در صنایع مختلفی مانند صنعت  داروسازی ، محصولات آرایشی و بهداشتی، صنعت عطرسازی و در سال های اخیر در بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرند. حس بویایی ما به طور کاملا ناخودآگاه بر احساسات ما تاثیر می گذارد و این عمل نتیجه تاثیر رایحه ها بر سیستم لیمبیک مغز است (سیستم لیمبیک محل کنترل احساسات، یادآوری و ایجاد خاطره در مغز است). ما می توانیم با استفاده از رایحه های طبیعی، احساساتی نظیر آرامش و اعتماد راالقاواحساساتی نظیر ترس و اضطراب را کاهش دهیم.بازاریابی رایحه اصطلاحی جدید در علم بازاریابی است که به گفته بازاریابان مطرح، می تواند در قرن  حاظر، قدرتمند ترین بازاریابی محسوب شود. در بازاریابی رایحه ما بر احساسات مشتریان بدون آنکه متوجه باشند، تاثیر می گذاریم و مشتریان وفادار ایجاد می کنیم.اکنون که با مفهوم بازاریابی رایحه متوجه شدیم، در ادامه به بیان مزایای این نوع بازاریابی برای کلینیک های دندانپزشکی می پردازیم.

مزایای بازاریابی رایحه برای کلینیک های دندانپزشکی

۱.ایجاد محیط آرام

علت استرس بیشتر افراد، رایحه های ناخوشایندی است که یادآور تجربیات ترسناک گذشته هنگام مراجعه به دندانپزشک است. رایحه‌های طبیعی آرام‌بخش می توانند به کاهش استرس افراد و ایجاد اعتماد بیشتر بیمار به دندانپزشک بسیار موثر باشند

۲. احساسات مثبت

رایحه ها زمانی که به درستی انتخاب و در فضای کلینیک منتشر شوند می توانند احساسات مثبتی را در بین بیماران، پزشکان و سایر کارکنان ایجاد کنند. همانطور که قبلا ذکر شد، حس بویایی به مرکز حافظه و احساسات مغز متصل است و بوهای دلپذیر باعث ایجاد خاطرات شاد و آرامش بخش می شود.

۳. بوهای نامطبوع را ماسک می کند

دستگاه پخش کننده رایحه به خنثی کردن بوهای نامطبوعی که ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود کمک می کند. از بوهای ناشی از تجهیزات دندانپزشکی گرفته تا دفع زباله ها، رایحه های طبیعی می توانند به غلبه بر بوهای تند و زننده کمک کنند که در غیر این صورت می تواند باعث ایجاد اضطراب و استرس در بیماران شود.

۴. خاصیت ضد باکتریایی

بسیاری از رایحه های طبیعی دارای خواص ضد باکتریایی هستند و می توان از آنها در کاهش سطح آلودگی کلینیک کمک گرفت.

۵. افزایش سودآوری

در صورتی که بوی مطبوع کلینیک خوشایند و متفاوت از کلینیک های دیگر باشد، بیمارانی که یک عمل دندانپزشکی رضایت‌بخش انجام داده‌اند، احتمالاً کلینیک را به دیگران توصیه می‌کنند.

۶. پیشی گرفتن از رقبا

با وجود کلینیک های دندانپزشکی بی شمار، تبلیغات دهان به دهان بسیار مهم است. از این رو استفاده از بازاریابی رایحه به ویژه برای خدمات دندانپزشکی،بسیار ارزشمند است و یک ایده منحصربفرد برای مطب های دندانپزشکی است تا از دیگران متمایز شوند.

انواع رایج رایحه های مورد استفاده در مطب های دندانپزشکی

  • اسطوخودوس: باعث القای آرامش و کاهش استرس در بیماران می شود
  • وانیل: در حین انجام اقدامات دندانپزشکی، ترس و تنش را کاهش می دهد.
  • پرتقال: سبب کاهش استرس و ضربان قلب در افراد مظطرب می شود.

القای احساسات و خاطرات دوست داشتنی و در نتیجه کاهش احساسات منفی که معمولاً با دندانپزشکی مرتبط است، با کمک یک رایحه طبیعی خوشایند در سراسر سالن پذیرش و ورودی، اتاق انتظار و اتاق های کار به دست می آید. استفاده از رایحه های طبیعی باعث می شود بیماران احساس راحتی، امنیت و آسودگی کنند که این امر برای ایجاد مشتریان وفادار بسیار مهم است. یکی از قوی‌ترین راه‌هایی که بیماران با مطب دندان‌پزشکی ارتباط برقرار می‌کنند، حس بویایی است. بنابراین، استفاده از رایحه های طبیعی می تواند تبدیل به یک برند برای کلینیک دندانپزشکی شما شود.در صورت تمایل می توانید از مشاوران لاوندور برای انتخاب و نحوه استفاده از رایحه ای طبیعی در کلینیک خود مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید